Aktualizované 3 marca, 2023 o 09:33 am

Dolár postupuje a šterlingy ustupujú po Cpi

Dolár postupuje a šterlingy ustupujú po Cpi

Po zverejnení údajov o americkom indexe spotrebiteľských cien sa americký dolár posunul vyššie v nádeji, že príde ďalšie zvyšovanie sadzieb! V Spojenom kráľovstve však šterlingy po zverejnení údajov o britskom CPI klesli!

Ak sa pozrieme na index amerického dolára, zistíme, že americký dolár získal 0,3 % oproti 6 ďalším menám, ktoré sú súčasťou indexu. Dohromady teda USD získal pôdu pod nohami voči všetkým ostatným hlavným menám.

Údaj CPI z USA dosiahol v januári 6,4 % r/r, pričom ekonómovia očakávali údaj len na úrovni 6,2 %! Podobne aj jadrová inflácia bola v januári na úrovni 5,6 %, pričom ekonómovia očakávali údaj 5,5 %.

Infláciu je ťažké skrotiť

Oba tieto údaje naznačujú, že skrotiť infláciu v USA nie je také jednoduché, ako sa zdá! Deje sa tak v čase, keď USA už niekoľko mesiacov na každom zasadnutí predstavujú nové zvyšovanie sadzieb!

Podľa Johna Williamsa, ktorý je prezidentom newyorského Fed-u, je inflácia stále príliš vysoká a na jej nápravu je potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb!

Zároveň dal jasne najavo, že ich práca ešte zďaleka nie je hotová. Povedal tiež, že Fed zostane pri súčasnom kurze, kým sa inflácia nedostane pod kontrolu.

A ak sa pozrieme na kurz GBP/USD, ten sa po strate 0,6 % voči USD obchodoval na úrovni okolo 1,2094. K tomuto vývoju došlo po zverejnení januárovej správy o inflácii. Podľa tejto správy je inflácia v Spojenom kráľovstve na úrovni 10,1 % r/r, pričom v decembri sa pohybovala okolo 10,5 %.

Pokiaľ teda ide o Spojené kráľovstvo, rýchlosť, akou inflácia klesá, je oveľa vyššia ako v USA. A to je hlavný dôvod, prečo GBP po zverejnení údajov o inflácii v Spojenom kráľovstve klesla!

Podľa Bank of England je cieľová hodnota inflácie 2 %, čo nám napovedá, že je pred nami ešte dlhá cesta!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top