Ecb podľa ekonómov predstaví zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov v marci

Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Všetci hlavní ekonómovia sa zhodujú, že na nadchádzajúcom marcovom zasadnutí ECB pristúpi k zvýšeniu sadzieb o 50 bázických bodov. V dôsledku toho dosiahne úroková sadzba v Európe v priebehu druhého štvrťroka 2023 úroveň 3,35 %. Mnohí ekonómovia sa však domnievajú, že existuje veľká šanca, že centrálna banka zvýši základnú sadzbu aj nad úroveň 3,35 %.

Podľa Christine Lagardeovej je centrálna banka pripravená zvýšiť svoju základnú sadzbu o 50 bázických bodov. A zdá sa, že väčšina ekonómov berie prezidentke ECB jej slová za svoje. To znamená, že depozitná sadzba v EÚ dosiahne po marcovom zasadaní 3 %.

Zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov po marcovom zasadnutí

Teraz, keď už vieme, čo nás čaká na marcovom zasadnutí, je ďalšou otázkou, čo bude nasledovať po ňom… Podľa prieskumu medzi ekonómami bude na nasledujúcich zasadaniach predstavené ďalšie zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov.

V dôsledku toho dosiahne refinančná sadzba v EÚ úroveň 3,75 %, zatiaľ čo depozitná sadzba sa dotkne 3,25 %! Ak sa obzrieme okolo seba, BoE a americký Fed tiež dosiahli koniec svojho cyklu zvyšovania sadzieb. Na základe toho sa teda zdá, že rovnakou cestou sa vydá aj ECB.

A podľa jedného z analytikov pôsobiacich v skupine DWS je veľká šanca, že ECB dokonca prekročí hornú hranicu stanovenú väčšinou ekonómov. Dôvodom môže byť pretrvávajúca inflácia v celej Európe.

Preto sa väčšina ekonómov zhoduje, že hneď ako ECB skončí so zvyšovaním depozitnej sadzby, zvýši aj refinančnú sadzbu.

Na základe týchto informácií niet pochýb, že k zvýšeniu sadzieb dôjde na marcovom zasadaní. Hlavná pozornosť hráčov na trhu sa však teraz bude sústreďovať na májové zasadnutie.

Podľa šéfa belgickej národnej banky zvýšenie sadzieb, ktoré predstaví ECB, prekoná očakávania trhu. Trhy zatiaľ predpokladajú, že depozitná sadzba v európskom regióne sa bude pohybovať okolo 3,50 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top