Ecb zavádza zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov uprostred obáv z inflácie

Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Európska centrálna banka dnes konečne predstavila nové zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov! Zdá sa, že boj proti inflácii je oveľa dôležitejší ako súčasná banková kríza.

Po celom probléme s Credit Suisse a páde niekoľkých amerických bánk sa objavili fámy, že ECB na tomto zasadnutí zvýšenie sadzieb vynechá.

Po poslednom zvýšení sadzieb sú však všetky tieto fámy zažehnané, keďže sa zdá, že inflácia zostáva pre ECB prioritou číslo jeden.

ECB zvyšuje úrokovú sadzbu na 3,50 %

Po nedávnom zvýšení sa úroková sadzba hlavných refinančných operácií dostala na úroveň 3,50 %. Podobne aj sadzba vkladovej facility ECB dosiahla 3,0 %.

Po nedávnom zvýšení sadzieb sa zvýšila aj úroková sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie v Európe, ktorá sa dotkla úrovne 3,75 %.

Európska centrálna banka tiež dala jasne najavo, že sa bude usilovať o zníženie svojej bilancie o 15 mld.

Podľa vyhlásenia ECB zostanú inflačné tlaky ešte dlho vysoké. Zdá sa, že to bol skutočný dôvod, prečo sa ECB rozhodla pokračovať v zvyšovaní sadzieb napriek nedávnej bankovej kríze.

Z prognóz stanovených analytikmi vyplýva, že inflácia sa bude aj v roku 2025 pohybovať nad 2-percentným cieľom stanoveným ECB. Podobne sa podľa nich zlepšila aj prognóza rastu v regióne EÚ.

V roku 2023 by mal HDP vzrásť o 1 %, čo je viac, ako boli pôvodné prognózy stanovené ECB.

Centrálna banka však neuviedla žiadne náznaky týkajúce sa nového zvýšenia úrokových sadzieb. Predtým ECB tieto náznaky poskytovala prostredníctvom správ.

Zdá sa, že krach viacerých bánk a takmer úplný kolaps Credit Suisse je skutočným dôvodom, prečo sa banka rozhodla zatiaľ sa k žiadnemu novému zvýšeniu sadzieb nezaväzovať.

Z fundamentálneho hľadiska bude toto nové zvýšenie sadzieb pre euro býčie a zlepší tak jeho situáciu voči ostatným menám.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top