Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:13 pm

EIA – prírastok 4 miliónov barelov do zásob ropy v USA

EIA - prírastok 4 miliónov barelov do zásob ropy v USA

Podľa údajov EIA sa zásoby ropy v USA minulý týždeň zvýšili o 4 mil. barelov. Za posledných 5 týždňov ide o historicky prvý nárast, ktorý hovorí o tom, že zásoby ropy začali rásť.

Toto zvyšovanie zásob ropy zároveň naznačuje, že dopyt po nižšej sa po letnej sezóne znížil. Počas vrcholiacej letnej sezóny dopyt po energii vzrástol, keďže viac amerických domácností používalo klimatizačné systémy, aby prekonali horúčavy.

Dopyt po energii v USA klesá

Celkovo pribudlo do zásob približne 9,955 mil. barelov. Podľa prognóz sa očakával pokles zásob o 2,481 mil. ton, ale skutočný výsledok ukázal nárast. To naznačuje, že dopyt po energiách je slabší, ako odborníci pôvodne očakávali.

Podľa EIA vyskočili vyššie aj zásoby benzínu, a to o 5,561 mil. Podľa prognózy sa očakával pokles o približne 0,85 mil. barelov. V USA je produktom č. 1 pre súbor benzín, čo podčiarkuje dôležitosť týchto čísel.

Podobne vyskočili aj zásoby destilátov, a to o 3,931 mil. barelov, pričom prognóza počítala s 1,4 mil. barelov. Destiláty sa v USA rafinujú na palivo pre lietadlá, vlakové palivo, naftu, vykurovací olej atď.

Z tejto správy EIA možno vyčítať širší obraz o kolapse dopytu po palivách. Podľa EIA majú rafinérie v USA naďalej optimálne zásoby. Dodali tiež, že ropné spoločnosti v súčasnosti rafinujú menšie množstvo ropy v dôsledku poklesu dopytu po energii.

Údaje z minulého týždňa ukázali, že prevádzková kapacita rafinérií v USA bola na úrovni 93,7 %. Inými slovami, v prípade potreby je stále dostatok priestoru na zvýšenie produkcie.

Do začiatku zimnej sezóny zostáva ešte niekoľko mesiacov, čo znamená, že dopyt po energii zostane dovtedy utlmený!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top