Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:41 pm

Ekonomika Spojeného kráľovstva by sa mohla zmenšiť kvôli vysokým životným nákladom a prepadu tovární

Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Vzhľadom na nárast životných nákladov a nedávny prepad tovární je veľmi pravdepodobné, že hospodárstvo Spojeného kráľovstva sa bude zmenšovať. V skutočnosti sa výrazne zvýšilo aj riziko recesie pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva, keďže úroková miera zostáva vysoká.

Index PMI spoločnosti S&P Global sa počas augusta zmenil na nižšiu úroveň a dotkol sa hodnoty 47,9. Ešte pred mesiacom (júl) sa ten istý index pohyboval na úrovni 50,8, čo je pre ekonomiku dôvodom na vážne obavy.

Ak sa pozrieme späť, nedávne čítanie PMI bolo jedným z najnižších a naposledy bolo zaznamenané len v januári 2021. V tom čase Spojené kráľovstvo prechádzalo výlukou COVID-19, takže to vôbec nie je veľmi vhodné porovnanie. Jednoducho povedané, čítanie PMI v dnešnom prostredí je podobné tomu, čo sme videli počas výluky COVID.

PMI v Spojenom kráľovstve vykazuje pokles

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú si treba vziať z nedávneho čítania PMI, je, že akákoľvek hodnota pod 50 naznačuje kontrakciu, zatiaľ čo hodnota vyššia ako 50 naznačuje rast.

Vysoká inflácia je ďalším faktorom, ktorý trápi britskú ekonomiku spolu s brexitom, ako aj následkami COVID. Napriek všetkým týmto faktorom sa však hospodárstvo Spojeného kráľovstva naďalej vyhýba recesii. Rast v krajine však tiež dostal zásah, ktorý približuje ekonomiku k hranici úplnej recesie.

Aj preto ekonóm poukázal na to, ako opatrenia prijaté proti inflácii viedli k vysokým rizikám recesie v krajine. Okrem toho sa kompozitný PMI z eurozóny dotkol aj hodnoty 47,0, pričom počas júla sa pohyboval okolo 48,6.

Dôsledkom toho bol aj pokles kurzu britskej libry (GBP) voči euru a americkému doláru. Podobne aj výnosy britských štátnych dlhopisov sa v dôsledku obáv z ďalšieho zvyšovania sadzieb prepadli nižšie.

Súčasná situácia britskej ekonomiky nie je vôbec dobrá, a ak sa nič nezmení, čoskoro môžeme byť svedkami recesie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top