Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:07 pm

EUR/GBP stúpa nad 0,8500 po slabých údajoch o maloobchodných tržbách v Spojenom kráľovstve

EUR/GBP mierne býčí blízko 0,8535

Po zverejnení nepriaznivých údajov o maloobchodných tržbách zo Spojeného kráľovstva pár EUR/GBP obnovil nové maximá a bol zaznamenaný v blízkosti 0,8545. Nedávny rast kurzu EUR/GBP tiež poukazuje na to, že trhy sa teraz menej obávajú spomalenia nemeckej ekonomiky a ekonomiky eurozóny ako celku.

V budúcom týždni bude nálada na trhu opatrná, keďže pozornosť sa bude sústreďovať na kľúčové udalosti. To je ďalší faktor, ktorý umožnil EUR prekonať GBP a osviežiť sa z jej týždenných miním.

Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve v júli dosiahli -1,4 %

V júli boli údaje o maloobchodných tržbách Spojeného kráľovstva na úrovni -1,4 % medziročne, pričom sa očakávalo, že dosiahnu -2,21 %. A ak sa pozrieme na údaje o jadrových maloobchodných tržbách, medziročne klesli o -3,4 % oproti prognóze -2,2 %.

Na druhej strane, údaje o prebytku obchodnej bilancie na základe sezónneho a nesezónneho očistenia tiež zaznamenali nárast.

Z posledných údajov vyplýva, že prebytok obchodnej bilancie (s.a.) vyskočil na približne 12,5 mld. Podobne aj prebytok obchodnej bilancie (n.s.a.) bol 23 mld. Obe tieto hodnoty boli vyššie ako predchádzajúce a dokonca aj ako prognózované čísla.

Predtým sme mali k dispozícii aj údaje o HDP za 2. štvrťrok, ktoré ukázali, že bol v súlade s prognózami.

Pri pohľade do budúcnosti pár EUR/GBP urobí krok späť a dokonca zažije určitý výpredaj, keďže investori sa pripravujú na sympózium v Jackson Hole a ďalšie významné udalosti.

Z technického hľadiska bude postup EUR/GBP nad úroveň 0,8545 nevyhnutný, ak si chcú býci na EUR/GBP zachovať relevantnosť. Naopak, prelomenie niekoľkomesačných miním opäť vráti do čela GBP býkov.

Celkovo technické a fundamentálne nastavenie EUR/GBP naznačuje, že v nadchádzajúcom týždni dôjde k významnej cenovej akcii. Vzhľadom na cenovú akciu z minulého týždňa môžeme byť svedkami výkyvu oboma smermi.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top