Eurozóna v januári naďalej klesala

Eurozóna v januári naďalej klesala

Podniky z eurozóny majú za sebou ťažký začiatok, keďže januárové údaje ukazujú pokles. Podľa údajov zostalo čítanie PMI vo fáze poklesu v podmienkach vysokého geopolitického napätia.

Čítanie za január 2024 ukázalo, že čítanie PMI sa mierne zotavilo. Čítanie je však stále vo fáze poklesu, čo nie je dobrým znamením. Okrem toho je škodlivý aj priemysel služieb z eurozóny, čo naznačuje slabý hospodársky pokrok v priebehu mesiaca.

Čítanie Pmi za január bolo 47,9

Čítanie PMI poskočilo z predchádzajúcej mesačnej hodnoty 47,6 na približne 47,9 (zmena +0,2). Podľa ekonómov sa očakávalo čítanie na úrovni 48,0, údaje však opäť sklamali.

Celkovo ide o ôsmy mesiac konzistentného poklesu, ktorý vykazuje index PMI. Hospodárska aktivita eurozóny zostáva utlmená už osem mesiacov po sebe.

Podľa Commerzbank posledné údaje poukazujú na konzistentnú ekonomickú slabosť eurozóny, ktorá bude pravdepodobne pretrvávať dlhší čas. Dodali, že bude trvať oveľa dlhšie, než predpokladajú prognózy ECB & ďalších ekonómov.

Hlbšie ponorenie sa do údajov ukazuje, že PMI vo výrobnom sektore Francúzska & Nemecka vykázal mierne zlepšenie. Naopak, sektor služieb oboch krajín vykázal pokles.

Okrem toho sa v dôsledku nedávnych incidentov na svetových obchodných trasách zvyšuje aj nerovnováha medzi dopytom a ponukou. To znamená, že existuje veľká šanca, že ceny v bloku EÚ sa opäť zvýšia. V dôsledku toho bude rast zasiahnutý, čo sa v budúcnosti prejaví v nižších hodnotách PMI.

Záverom možno konštatovať, že EÚ začala nový rok (2024) na nižšej úrovni, keďže výrobný sektor a sektor služieb majú problémy. Ak sa k tomu pridá skutočnosť, že úrokové sadzby zostanú vysoké aj napriek nadchádzajúcemu zníženiu sadzieb, situácia je ešte pochmúrnejšia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top