Filipíny Fm nie je potrebné zvyšovať sadzby

Filipíny Fm nie je potrebné zvyšovať sadzby

Podľa filipínskeho ministra financií neexistuje dôvod, aby centrálna banka zvyšovala úrokové sadzby. Dôvodom jeho vyjadrenia je zmiernenie domácej inflácie v krajine.

Toto vyhlásenie filipínskeho ministra financií je veľmi dôležité, keďže nadchádzajúce zasadnutie o menovej politike je naplánované na 18. mája.

Len názor, nie príkaz!

Podľa ministra financií je jeho názor na zvýšenie sadzieb len názorom. A ak sa pozrieme na počet členov rady, je ich spolu približne 7! To znamená, že minister financií má na nadchádzajúcom zasadaní centrálnej banky len jeden hlas.

Dioknov názor je, že pozastavenie zvyšovania sadzieb je najlepšou politikou. A ako dôvod tejto politiky uvádza zmiernenie inflácie.

BSP sa zväčša domnieva, že inflácia sa do konca 4. štvrťroka dostane pod 4 %. Pokiaľ ide o pozastavenie zvyšovania sadzieb 18. mája, zatiaľ neexistuje konsenzus.

Niektorí ekonómovia však predpovedajú, že ďalšie zvýšenie sadzieb je na nadchádzajúcom zasadnutí veľmi pravdepodobné. Potom by si filipínska centrálna banka mohla dať prestávku.

Medzinárodný menový fond (MMF) zároveň zdieľa iný pohľad na infláciu na Filipínach. Podľa MMF je inflácia vychýlená smerom nahor a jediným spôsobom jej kontroly je pokračujúce sprísňovanie menovej politiky.

Aj guvernér BSP nedávno zanechal komentár o tom, že budúci rok bude pre infláciu a hospodársky rast priaznivý.

Od mája 2022 BSP v snahe bojovať proti inflácii zvýšila úrokovú sadzbu o 425 bázických bodov. Podľa odborníkov je ešte priskoro na to, aby sa naplno prejavili účinky úrokových sadzieb na filipínsku ekonomiku.

Zatiaľ nie je jasné posolstvo ani smerovanie nadchádzajúceho zasadnutia filipínskej centrálnej banky. Inými slovami, bude to hra na počkanie, kým sa nedočkáme oficiálneho oznámenia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top