Aktualizované 2 marca, 2023 o 12:24 pm

Futures na akcie Eu sa znížili uprostred napätia medzi Čínou a USA

Akcie európskych bánk sa po Credit Suisse otočili nahor

Akciové trhy v celom európskom regióne otvorili v pondelok nižšie v dôsledku vysokého geopolitického napätia medzi Čínou a USA. Okrem toho museli investori stráviť aj údaje o mzdách z USA, ktoré boli silnejšie, než sa očakávalo.

Pokiaľ ide o futures kontrakty, tie sa tiež obchodovali plošne nižšie. Futures na DAX sa znížili o 0,5 %, zatiaľ čo futures na francúzsky index CAC 40 klesli o 0,6 %. V Spojenom kráľovstve futures kontrakt FTSE 100 tiež klesol o 0,4 %.

Rastúce riziko recesie v USA

Nedávne údaje o zamestnanosti z USA jasne ukázali, že Fed má stále dostatok priestoru na to, aby pokračoval v zvyšovaní sadzieb. Tento boj proti inflácii by však mohol mať na americkú ekonomiku veľký negatívny vplyv. V skutočnosti bude tento vplyv taký výrazný, že USA uvrhne do recesie!

Len pred niekoľkými dňami Fed zaviedol zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov, čo vyvolalo nádej, že Fed nakoniec ukončí svoj cyklus zvyšovania sadzieb. V dôsledku tohto optimizmu sa akcie na celom svete v piatok obrátili nahor.

V pondelok to však viedlo k vyberaniu ziskov. To je teda ďalší dôvod, prečo boli akcie EÚ v pondelok nižšie.

A ak sa pozrieme na geopolitiku, napätie medzi USA a Čínou je vysoké. Podľa správ USA zostrelili čínsky balón. Podľa americkej verzie išlo o špionážny balón, zatiaľ čo čínski predstavitelia tvrdia, že slúžil na vedecké a meteorologické účely.

Okrem toho čínski predstavitelia tiež zopakovali, že unášanie balónov do vzdušného priestoru USA bolo náhodné.

A ak sa pozrieme späť do Európy, dočkali sme sa ďalšieho zvýšenia sadzieb ECB o 50 bázických bodov a na marcovom zasadnutí nás čaká ešte jedno zvýšenie. To znamená, že ak budeme v regióne EÚ naďalej zaznamenávať zvyšovanie sadzieb, bude to mať zlý vplyv na akciové trhy v EÚ.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top