Aktualizované 3 marca, 2023 o 10:46 am

Futures na európske akcie pred prejavom o moci klesajú

Akcie európskych bánk sa po Credit Suisse otočili nahor

Odborníci sa domnievajú, že európske akciové trhy otvoria v utorkovej obchodnej seanse nižšie. Hlavným katalyzátorom tejto slabej výkonnosti akciových trhov EÚ sú jastrabie komentáre ďalších významných predstaviteľov Fed-u. Okrem toho je naplánovaný aj prejav Jeroma Powella, ktorý by mohol trhy rozhýbať.

V Nemecku sa futures na DAX obchodovali so stratou 0,7 %, zatiaľ čo futures na francúzsky CAC 40 klesli o 0,6 %. Podobne aj futures na index FTSE 100 zo Spojeného kráľovstva klesli o 0,5 %. Celkovo trhy mierne klesli v dôsledku negatívneho sentimentu okolo prejavu Jeroma Powella.

Ešte pred dňom sa európske akcie pohybovali na svojom 8-mesačnom maxime. Katalyzátorom bola nádej, že krajiny EÚ budú v roku 2023 prechádzať len plytkou recesiou. Po komentároch Marryho Dalyho a Raphaela Bostica (dvoch predstaviteľov Fedu) sa však všetko zmenilo.

USA budú udržiavať úrokové sadzby nad úrovňou 5 %

Podľa týchto 2 predstaviteľov Fed-u bude americká centrálna banka ešte nejaký čas udržiavať úrokové sadzby nad úrovňou 5 %. Pomôže to krajine v boji proti inflácii, ktorá je stále na vysokej úrovni.

Táto agresívna politika Fedu vyvolala obavy, že recesia v USA sa stala vysoko pravdepodobnou. V dôsledku toho sa aj svetové trhy vrátane trhov Európskej únie dostali do záporných hodnôt.

Vzhľadom na to, že najväčšej ekonomike sveta hrozí recesia, automaticky by to vyvolalo nervozitu vo všetkých ekonomikách sveta.

Pri pohľade do budúcnosti nás čaká prejav P. Powella, ktorý nám prezradí budúce plány Fedu a to, ako rozpletie situáciu v oblasti úrokových sadzieb a inflácie.

V regióne EÚ sa maloobchodné tržby zo Spojeného kráľovstva za posledný mesiac zvýšili o 6,5 %. Tieto údaje zverejnili spoločnosti KMPG a British Retail Consortium.

Podľa šéfa KPMG pre Spojené kráľovstvo vyzerá rast maloobchodných tržieb počas decembra dobre. Uviedol tiež, že je to spôsobené najmä tým, že nové veci stoja viac. V dôsledku toho sa zamaskoval skutočný objem tovaru, ktorý ľudia nakúpili.

Trendové príbehy

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top