Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:29 pm

Futures na ropu klesajú v dôsledku problémov s dopytom

Podľa spoločnosti Bofa zostanú ceny ropy volatilné

Počas štvrtkovej obchodnej seansy zaznamenali ropné futures pokles, keďže v súvislosti s rozhovormi o ďalšom zvyšovaní sadzieb rastú obavy z dopytu. Obchodníci zároveň očakávajú aj údaje o zásobách v USA, pričom správy naznačujú zníženie zásob ropy.

Futures na ropu WTI sa naposledy pohybovali v blízkosti 72,34 USD po strate 0,3 % (19 centov), zatiaľ čo futures na ropu Brent sa obchodovali na úrovni 76,92 USD po strate 0,3 USD (20 centov). Celkovo sa oba referenčné indexy ropy za deň znížili o 0,3 %.

Predtým si oba tieto referenčné indexy pripísali menšie zisky v súvislosti s rastúcimi cenami americkej sóje a kukurice. Tieto komodity sa zatiaľ obchodujú na niekoľkomesačných maximách, čo znamená, že nedostatok úrody je veľmi pravdepodobný. To by potenciálne mohlo viesť k zníženiu primiešavania biopalív, a tým k zlepšeniu dopytu po rope.

Jerome Powell: Na pláne sú ešte dve zvýšenia sadzieb

Najväčším katalyzátorom pre trh s ropou boli komentáre predsedu Fedu Powella. Podľa jej výpovede v americkom Kongrese oznámila ďalšie 2 zvýšenia sadzieb (2 x 25 bázických bodov) s cieľom obmedziť vysokú infláciu v USA. Zároveň dodala, že odhad ďalších dvoch zvýšení sadzieb je veľmi dobrý odhad.

Zmyslom zvyšovania úrokových sadzieb je zvýšiť náklady na požičiavanie si pre spotrebiteľov a podniky. Tým sa zastaví hospodársky rast, a tým sa zníži inflácia. A všetci vieme, že slabý hospodársky rast znamená aj nižší dopyt po rope.

Napriek negatívnym správam sa ceny ropy stále držia ziskov z predchádzajúcej seansy, čo nám napovedá, že účastníci trhu hľadajú nové hnacie sily.

Najväčším faktorom, ktorý by mohol podporiť dopyt po rope a jej ceny, je optimizmus z Číny. Po znížení úrokových sadzieb v Číne a možnosti prijatia stimulačných opatrení by sa spotreba ropy mohla obrátiť smerom nahor.

Preto obchodníci s ropou v súčasnosti vsádzajú všetky svoje stávky na hospodárske oživenie v Číne. Akékoľvek ďalšie opatrenia na podporu čínskej ekonomiky zo strany vlády sa budú považovať za býčí signál pre trhy s ropou.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top