Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:23 pm

GBP/JPY v riziku poklesu nad 181,00 v súvislosti s rizikom zmeny politiky BoJ

GBP/JPY získava 1 % na pozadí holubičej BoJ, zostáva nad 20 SMA

Pokiaľ sa GBP/JPY nachádza pod úrovňou 181,00, je pravdepodobnosť výpredaja páru oveľa vyššia, čo zdôrazňuje dôležitosť tejto úrovne podpory. Pokiaľ ide o budúcnosť, veľa sa hovorí o tom, že Bank of Japan (BoJ) na zasadnutí 28. júla zmení svoju menovú politiku.

V Japonsku sa zmenilo správanie podnikov, čo spôsobilo, že sa zvýšili aj mzdy. Tento krok zároveň zmenil aj deflačné riziká v Japonsku. Zjednodušene povedané, domácnosti v Japonsku majú teraz väčší disponibilný príjem, čo zvyšuje celkový dopyt.

Skokový nárast miezd zároveň umožní, aby sa inflácia udržala nad hranicou 2 %, a tým podporila hospodársky rast v Japonsku. Na základe všetkých týchto zásadných zmien sa investori domnievajú, že BoJ môže na najbližšom zasadaní konečne zmeniť svoju holubičiu politiku.

BoJ by sa mala odkloniť od súčasnej politiky – MMF

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa BoJ musí odkloniť od svojej súčasnej podpornej menovej politiky. Zdá sa teda, že aj medzinárodné menové inštitúty teraz hovoria o zmene prístupu BoJ, čo dodáva rozhovorom o zmene politiky väčšiu dôveryhodnosť.

Na najbližšom zasadaní sa investori dozvedia aj usmernenia týkajúce sa situácie v oblasti inflácie v Japonsku. Japonská vláda už zverejnila svoj výhľad, podľa ktorého sa inflácia pohybuje na úrovni 0,7 %. Podobne vláda predpokladá, že v priebehu roka 24 sa mzdy zvýšia o 2,5 % a v roku 23 o 2,6 %.

Ak sa pozrieme na stranu britskej libry, táto mena nenachádza dostatočný dopyt, aj keď BoE je stále jastrabia, pokiaľ ide o jej politiku úrokových sadzieb. Bank of England oznámi svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách 3. augusta 2023. Inflácia v Spojenom kráľovstve je zatiaľ stále vysoká, ak sa pozrieme na ostatné ekonomiky G7.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top