Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:22 pm

GBP/JPY získava 1 % na pozadí holubičej BoJ, zostáva nad 20 SMA

GBP/JPY získava 1 % na pozadí holubičej BoJ, zostáva nad 20 SMA

Kurz GBP/JPY si počas piatkovej obchodnej seansy pripísal 1 % a na grafe D1 sa naposledy obchodoval nad 20 SMA. Ak si tento kríž udrží túto dynamiku aj po zvyšok piatka, týždeň nakoniec uzavrie v zelených číslach.

Pár GBP/JPY získal býčie impulzy uprostred silného predajného tlaku, ktorému čelil JPY, najmä v dôsledku postoja BoJ. Bank of Japan sa na budúci týždeň chystá usporiadať zasadnutie a všetky prognózy naznačujú holubičiu politiku. Naopak, GBP získala na sile po zverejnení údajov o maloobchodných tržbách.

Očakáva sa, že BoJ zachová svoju politiku YCC

Údaje o maloobchodných tržbách v Spojenom kráľovstve sa zvýšili viac, ako sa očakávalo, a vyšli na úrovni 0,7 % medzimesačne. Väčšina analytikov však očakávala hodnotu len okolo 0,2 %. To je teda jeden z faktorov, ktorý podporil rast GBP voči JPY.

Ak sa pozrieme na ďalšie kroky Bank of England, po nedávnom údaji o inflácii existuje 45 % šanca na zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov. Podobne sa predpokladá aj zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov počas septembrového a rovnako aj novembrového zasadnutia. Pri vstupe do februára 2024 môže dôjsť aj k ďalšiemu zvýšeniu o 25 bázických bodov, čím sa koncová sadzba v Spojenom kráľovstve zvýši na 5,75 %.

Ak sa pozrieme na japonskú stranu, hodnota CPI bola na medziročnej báze 3,3 %. Jadrový ukazovateľ v Japonsku zároveň dosiahol 4,2 % na medziročnej báze.

Čo sa týka ďalšieho vývoja, očakáva sa, že BoJ zachová politiku YCC, keďže centrálna banka sa stále domnieva, že inflácia predstavuje hrozbu pre ekonomiku.

Môžeme teda povedať, že divergencia BoJ a BoE spôsobuje pokles JPY, zatiaľ čo GBP získava na sile.

Ak sa pozrieme na technickú analýzu kurzu GBP/JPY, dôležitými úrovňami podpory sú 180,00, po ktorých nasleduje 179,50 a potom 179,00. Na druhej strane úrovne odporu pre GBP/JPY sa nachádzajú na 182,60 a potom na 183,00. Ak býci na GBP/JPY prelomia úroveň 183,00, ďalšou zastávkou bude úroveň 184,00.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top