Globálne dodávky osobných počítačov klesli v 1. štvrťroku 2023 o 29 kusov

Globálne dodávky osobných počítačov klesli v 1. štvrťroku 2023 o 29 kusov

Nedávna správa spoločnosti IDC (firma zaoberajúca sa prieskumom trhu) odhalila, že celosvetové dodávky osobných počítačov klesli v 1. štvrťroku 2023 o 29 %.

Dôvodom tohto poklesu dopytu po osobných počítačoch je kombinácia slabého dopytu a nadmerných zásob. Okrem toho sa v poslednom čase zhoršila aj makroekonomická situácia, čo tiež ovplyvňuje predaj osobných počítačov.

Podľa výskumnej správy spoločnosť, ktorú toto zníženie celosvetových dodávok osobných počítačov zasiahlo najviac, bola spoločnosť Apple (APPL).

Celosvetové dodávky osobných počítačov zaznamenali 56,9 mil.

Podľa údajov spoločnosti International Data Corporation (IDC) boli dodávky osobných počítačov počas 1. štvrťroka 2023 zaznamenané na úrovni 56,9 milióna, zatiaľ čo čísla z 1. štvrťroka 2022 boli 80,2 milióna.

Keď teda porovnáme výsledky za 1. štvrťrok 2022 s výsledkami za 2. štvrťrok 2023, je jasné, že počas 1. štvrťroka 2023 sa predalo menej osobných počítačov! A ak sa pozrieme na medziročnú bázu, dodávky osobných počítačov počas 4. štvrťroka 2022 klesli o 28,1 %!

Celkovo bolo v správe analyzovaných približne 5 spoločností vyrábajúcich osobné počítače a všetky zaznamenali pokles predaja. Najväčší zásah zaznamenala spoločnosť Apple, ktorej dodávky v prvom štvrťroku klesli o 40,5 %.

Po nej bola ďalšou spoločnosťou, ktorá utrpela veľký zásah, Dell Technologies, ktorá zaznamenala pokles o 31 %. Podobne aj spoločnosti Lenovo Group (LNVGY) a HP Inc. zaznamenali pokles dodávok osobných počítačov.

Ak sa bližšie pozrieme na spoločnosť Apple, jedným z jej hlavných predajných produktov sú počítače Mac. Predaj počítačov Mac spoločnosti Apple medziročne klesol o 29 %.

Výsledky tiež ukazujú, že trh sa teraz dočasne vracia k modelom, ktoré sa ukázali pred COVID. Predtým sa technologické spoločnosti tešili zvýšenému dopytu, ktorý bol spôsobený najmä pandémiou COVID.

Táto prestávka v dopyte a raste trhu sa pravdepodobne premietne aj do dodávateľského reťazca. Preto je veľmi pravdepodobné, že mnohé továrne sa začnú zaoberať presunom svojej výroby mimo Číny.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top