Guvernér Fedu Waller: pokles inflácie trh práce nepoškodí

Wells Fargo predpovedá zníženie sadzieb Fedu o 225 bázických bodov v budúcom roku

Guvernér amerického Fedu Christopher Waller sa vyjadril k nedávnej hospodárskej situácii a trhu práce. Podľa Wallera pokles inflácie v USA vôbec nepoškodí trh práce v krajine.

Inými slovami, americká centrálna banka môže pokračovať vo svojej súčasnej politike bez toho, aby sa príliš zamýšľala nad trhom práce. Nedávne údaje totiž naznačujú, že americký trh práce je veľmi odolný.

Vnímanie inflácie verejnosťou je dôležité

Zároveň však upozornil, že kľúčovú úlohu v politike Fedu bude zohrávať aj vnímanie inflácie verejnosťou. Ak by verejnosť verila, že ceny predmetov každodennej spotreby budú naďalej rásť, potom by bolo ťažké znížiť infláciu pomocou súčasnej politiky.

To by mohlo Fed prinútiť zaviesť dramatické zvyšovanie sadzieb, čo by mohlo viesť k spomaleniu ekonomiky. A priamy dôsledok týchto politických opatrení povedie k výraznej strate pracovných miest v celých USA.

Ak však rast inflácie súvisí s frekvenciou obnovovania cien v podnikoch, potom by skrotenie inflácie nebolo problémom.

Podľa Christophera Wallera existujú dôkazy, že infláciu sa podarí dostať pod kontrolu bez zvýšenia nezamestnanosti.

Poukázal tiež na to, že túto teóriu podporujú aj nedávne údaje prichádzajúce z USA. Naznačil však aj to, že budúce ekonomické údaje prinesú viac jasnosti o skutočnej príčine vysokej inflácie v krajine.

Niet pochýb o tom, že zvyšovanie úrokových sadzieb spomaľuje ekonomiku USA. Čo je však zvláštne, je sila, ktorú vykazuje americký trh práce napriek zvyšovaniu sadzieb zo strany Fedu počas posledných niekoľkých rokov.

Ak je sila trhu práce spôsobená hospodárskymi cyklami, potom by to znamenalo, že pokles je už za rohom. Ako však hovoria predstavitelia Fed-u, na objasnenie súčasnej hospodárskej situácie USA je potrebných viac údajov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top