Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:33 pm

Hospodársky rast Číny sa v roku 2023 dotkne 5 %

Hospodársky rast Číny sa v roku 2023 dotkne 5 %

Podľa Li Čianga (čínskeho premiéra) bude hospodársky rast Číny v 2. štvrťroku vyšší ako v 1. štvrťroku. Okrem toho tiež dodal, že hospodársky rast v Číne sa pravdepodobne dotkne 5 % na ročnej báze. Tieto názory odzneli na utorňajšom Svetovom ekonomickom fóre (WEF).

Tieto pripomienky prichádzajú v čase, keď sa továrenská výroba v Číne spomalila v dôsledku slabého domáceho a zahraničného dopytu. Podľa Liho sa prijímajú účinné a zároveň praktické opatrenia na zabezpečenie rozšírenia domáceho dopytu. Okrem toho sa vláda snaží pracovať aj na vitalite trhu prostredníctvom koordinovaného rozvoja.

Prostredníctvom týchto opatrení sa snaží otvoriť čínsku ekonomiku vonkajšiemu svetu a využiť tak nové investičné príležitosti. Napriek Liovým komentárom však analytici znížili prognózy hospodárskeho rastu Číny na rok 2023.

Banky znížili odhad rastu čínskeho HDP

Mnohé významné banky na celom svete znížili svoje prognózy rastu HDP Číny po nelichotivých májových údajoch o maloobchodných tržbách a priemyselných tržbách. Tieto ekonomické údaje nenaplnili prognózy, a tým vyvolali pochybnosti o oživení Číny po skončení krízy.

Počas prvých troch mesiacov roka 2023 dosiahol rast HDP Číny na medziročnej báze 4,5 %, ale túto dynamiku už nemožno pozorovať. Mnohí odborníci sú však stále optimistickí, že hospodársky rast v druhom štvrťroku bude vyšší ako v druhom štvrťroku 2022.

Len nedávno sa Li vrátil zo zahraničných ciest po Francúzsku a Nemecku, kde hovoril o riešení rozdielov medzi Čínou a Európou.

Zároveň dodal, že neviditeľné prekážky kladú niektoré sily, ktoré viedli svet ku konfrontácii a roztrieštenosti. Na vyriešenie týchto problémov zdôraznil potrebu politiky zbavenia sa rizika vo vzťahu k hospodárskym a diplomatickým vzťahom s Čínou.

Zatiaľ sa zdá, že Čína bude musieť zaviesť stimulačné balíky, aby zabezpečila, že jej hospodársky rast bude zodpovedať prognózam, ktoré stanovila PBOC a ekonómovia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top