Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:18 pm

Hospodársky rast Singapuru v 2. štvrťroku mierne vyšší

Rast HDP Singapuru v 3. štvrťroku dosiahol 1,1 %

V 2. štvrťroku bol hospodársky rast Singapuru mierne vyšší, ako sa očakávalo. Dôvodom tohto skokového rastu je odolnosť priemyslu služieb a stavebnej činnosti. Tieto dva sektory dokázali spoločne kompenzovať pokles aktivity vo výrobnom sektore.

V období od apríla do júna sa HDP Singapuru medziročne zvýšil o 0,7 %, čo bolo dokonca viac, ako uvádzali odhady ministerstva obchodu a priemyslu. Celkovo bol rast počas 2. štvrťroka vyšší ako rast v 1. štvrťroku.

V porovnaní s 1. štvrťrokom došlo v 2. štvrťroku k nárastu o 0,3 %. Zaujímavejšie je, že tento hospodársky rast prichádza v čase, keď sa Singapur snaží vyhnúť technickej recesii.

Rast podporila miestna stavebná aktivita

Počas 2. štvrťroka došlo k skokovému nárastu miestnej stavebnej činnosti o 6,6 %, čo sa skončilo podporou singapurského hospodárstva. Rast v oblasti IT služieb, maloobchodu a ubytovania zároveň pomohol podporiť rast hospodárstva.

Okrem toho opätovné otvorenie čínskych hraníc viedlo k nárastu cestovného ruchu v Singapure. Ide teda o ďalší sektor, ktorý podporuje hospodárstvo. Pri pohľade do budúcnosti sa v treťom a štvrtom štvrťroku zvýši aj počet medzinárodných príjazdov do Singapuru.

Vývozný a výrobný sektor Singapuru však trápil pomalý dopyt, najmä z Číny (jedného z hlavných obchodných partnerov). Podobne aj výrobný sektor Singapuru v 2. štvrťroku medziročne klesol o 7,5 %.

Podľa odhadov sa HDP Singapuru v roku 2023 zvýši o 0,5 % až 2,5 %. V minulom roku dosiahol hospodársky rast Singapuru 2,1 %, čo bolo pomalšie, ako sa očakávalo.

V roku 2022 sa neropný vývoz krajiny znížil a pravdepodobne zostane stlačený aj počas nasledujúcich mesiacov. Ak sa pozrieme okolo seba, čínskej ekonomike dochádza dych, čo tiež vytvára tlak na Singapur.

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré podporujú myšlienku silného rastu Singapuru, sú očakávané stimulačné balíky zo strany Číny. Ak sa tak stane, čínska ekonomika naberie tempo, čo podporí aj ostatné krajiny juhovýchodnej Ázie, ako je Singapur.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top