Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:28 pm

Hospodársky rast Singapuru zostáva slabý pri vysokej inflácii

Rast HDP Singapuru v 3. štvrťroku dosiahol 1,1 %

Singapurská centrálna banka vydala v stredu vyhlásenie o tom, že krátkodobý rast zostáva slabý. Okrem toho centrálna banka tiež dodala, že jej boj proti inflácii sa ešte zďaleka neskončil.

Stalo sa tak v čase, keď singapurská centrálna banka dokonca znížila prognózu inflácie na rok 2023. Podľa výročnej správy MAS sa inflácia v dôsledku prísnej menovej politiky v Singapure nakoniec zníži. Banka však dala jasne najavo, že zatiaľ neprejde do režimu podpory rastu.

Celková inflácia za máj je 4,7 %

Za mesiac máj dosiahla celková inflácia v Singapure 4,7 %, pričom predchádzajúca hodnota bola 5,4 %. Na základe týchto údajov teda môžeme s istotou povedať, že zvýšenie sadzieb znížilo infláciu v Singapure.

Podľa agentúry MAS zostane celková inflácia v roku 2023 na úrovni 4,5 – 5,5 %, čo je menej ako predchádzajúce rozpätie 5,5 – 6,5 %.

Do konca roka 2023 sa jadrová inflácia v Singapure bude pravdepodobne pohybovať na úrovni približne 2,5 – 3,0 %, zatiaľ čo predchádzajúca prognóza bola 2,5 %.

MAS zároveň dodala, že v prípade potreby je pripravená vykonať zmeny v menovej politike. V prípade, že sa dynamika inflácie zvýši, MAS prijme aj ďalšie zmeny, aby sa prispôsobila jej tempu.

Počas aprílového zasadania singapurská centrálna banka ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú, čo sa stalo prvýkrát za posledné dva roky. MAS vtedy svoju nečinnosť zdôvodnila obavami z recesie.

Posledný krok prekvapil ekonómov, ktorí očakávali, že centrálna banka predstaví šieste zvýšenie sadzieb. V súčasnosti sa všetky oči upierajú na októbrové zasadnutie MAS, na ktorom sa bude opäť diskutovať o politike zvyšovania sadzieb.

Ak sa pozrieme na rast HDP Singapuru, tento rok by sa mal pohybovať v rozmedzí 0,5 – 2,5 %, zatiaľ čo minuloročný rast HDP bol 3,6 %. V tomto smere sa teda hospodársky rast výrazne znížil, keďže boj proti inflácii pokračuje.

Do konca roka 2023 sa očakáva, že MAS opäť zvýši sadzby, keďže sa snaží nájsť rovnováhu medzi recesiou a bojom proti inflácii.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top