Hrubý domáci produkt Saudskej Arábie vzrástol v 1. štvrťroku o 3

Ropa klesla o 2,5 %, keďže Saudská Arábia znížila ceny

Podľa najnovších výsledkov zverejnených vládou zaznamenal HDP Saudskej Arábie v 1. štvrťroku 2023 rast o 3,9 %. Podľa podrobných údajov bol v 1. štvrťroku v porovnaní s údajmi z roku 2022 zaznamenaný rast vyplývajúci z činností mimo ropy na úrovni 5,8 %.

Podobne aj rast vyplývajúci z ropných činností bol zaznamenaný na úrovni 1,3 %. A ak sa pozrieme na rast v oblasti vládnych služieb, bol zaznamenaný na úrovni 4,9 %.

Celkový rast HDP počas 1. štvrťroka 2023 však v porovnaní s posledným štvrťrokom 2022 zostal pomalý. Počas 4. štvrťroka 2022 sa hospodárstvo Saudskej Arábie medziročne zvýšilo o 5,5 %.

Podľa správ sa sezónne očistený reálny HDP počas 1. štvrťroka 2023 v skutočnosti znížil o 1,3 %. Dôvod tohto poklesu možno pripísať poklesu zaznamenanému v oblasti ropných aktivít. Celkovo sa ropné aktivity v krajine v rovnakom období znížili o 4,8 %.

Prognóza HDP na rok 2023 je 3,1 %

Podľa MMF bol rast HDP v Saudskej Arábii v roku 2022 na úrovni 8,7 %. Na rok 2023 sa však MMF domnieva, že sa bude pohybovať niekde na úrovni 3,1 %, čo je dokonca menej ako polovica toho, čo sme videli v roku 2022.

Z ďalších správ: Saudská Arábia oznámila, že od mája plánuje znížiť ťažbu ropy o 500 000 barelov denne. Ide o súčasť zníženia ťažby ropy, ktoré oznámili krajiny OPEC+.

Tento krok by mohol zvýšiť globálne ceny ropy, ale zároveň by ovplyvnil príjmy krajiny pochádzajúce z vývozu ropy. Jediná vec, ktorá však vrhá svetlo na meniacu sa dynamiku saudskoarabského hospodárstva, je rast z aktivít mimo ropy.

Zdá sa, že aj Saudská Arábia už pochopila, že sa nemôže dlhodobo spoliehať na príjmy z ropy. Preto saudská vláda diverzifikuje svoje hospodárstvo a rozvetvuje ho do iných ako ropných odvetví.

Ak sa však pozrieme na prognózu MMF na rok 2023, zdá sa, že rok 2023 bude pre saudskoarabské hospodárstvo ako celok náročný.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top