Imf predpovedá pokles hospodárstva Srí Lanky o 3 % v roku 2023

Imf predpovedá pokles hospodárstva Srí Lanky o 3 % v roku 2023

Podľa najnovšej prognózy predstaviteľa MMF sa hospodárstvo Srí Lanky v roku 2023 zníži o 3 %. Dôvodom je slabé vonkajšie a vnútorné prostredie. Tieto názory vyjadril riaditeľ ázijsko-tichomorského oddelenia MMF.

Práve teraz je v Kolombe tím MMF, ktorý poskytuje pravidelné konzultácie. Po nich bude nasledovať kontrolná misia, ktorá sa uskutoční po prvý raz v tomto roku. Počas pravidelných konzultácií sa tím MMF stretol s mnohými srílanskými predstaviteľmi vrátane ministra financií krajiny.

Prekonanie platobnej neschopnosti – čaká nás náročná cesta

Srí Lanka získala od MMF záchranný balík v hodnote 2,9 miliardy dolárov a snaží sa dostať zo súčasnej finančnej krízy. Ak sa pozrieme do histórie, Srí Lanka čelila najhoršej finančnej kríze prvýkrát od roku 1948 (od získania nezávislosti).

Za týchto okolností tieto pripomienky MMF ukazujú, že problémy v zničenej srílanskej ekonomike pretrvávajú.

V apríli 2022 sa ostrovný štát rozhodol nesplatiť svoj zahraničný dlh. A odvtedy krajina čelí ťažkým finančným podmienkam & sa zo všetkých síl snaží dostať z tejto situácie.

Počas prvého stretnutia s MMF srílanské orgány požiadali o liečbu dlhu. Kľúčovou vecou, ktorú je tu potrebné poznamenať, je, že na stretnutí sa zúčastnili aj členovia Parížskeho klubu a Indie.

Okrem toho sa na stretnutí ako pozorovateľ zúčastnila aj Čína. V tejto súvislosti stojí za zmienku aj to, že Čína je jedným z najväčších bilaterálnych veriteľov na Srí Lanke, ktorý tiež výrazne investoval do rôznych projektov v oblasti infraštruktúry.

V roku 2023 sa očakáva, že inflácia na Srí Lanke dosiahne 28,51 %, čo je pomerne vysoká suma. Okrem toho úroková sadzba v krajine v súčasnosti dosahuje 15,5 %, čo tiež brzdí hospodársky pokrok.

Musíme však brať do úvahy aj skutočnosť, že Srí Lanka nemôže prijímať nezávislé finančné rozhodnutia bez konzultácií s MMF a ďalšími veriteľmi. V opačnom prípade by to ohrozilo súčasný program MMF & prinieslo by to ďalšie finančné problémy.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top