Aktualizované 3 marca, 2023 o 10:45 am

Nedávny výpredaj spoločnosti Amazon posunul trhovú kapitalizáciu pod 1 bilión USD

Srí Lanka je blízko k získaniu 2 miliárd od Imf

Už niekoľko desaťročí sme neboli svedkami nárastu hospodárskej integrácie. V súčasnosti však globálnej ekonomike hrozí vážna fragmentácia v dôsledku množstva rizík. Preto existuje šanca, že globálna ekonomika sa zníži o 7 %.

V skutočnosti existuje mnoho krajín, kde sa strata hospodárskeho výkonu dotkne 8 % až 12 %. Podľa novej správy MMF by sa tento scenár mohol stať skutočnosťou, ak dôjde k oddeleniu technológií.

Okrem toho správa tiež odhalila, že v prípade obmedzenej fragmentácie by došlo k poklesu globálneho HDP o 0,2 %. MMF však zároveň jasne uviedol, že na správne posúdenie škôd, ktoré by vznikli GFSN a medzinárodnému menovému systému, je potrebné vykonať viac práce.

Globalizácia je ohrozená

Podľa správy MMF sú faktormi, ktoré ohrozujú globálny hospodársky rast, rusko-ukrajinská vojna a pandémia COVID. Tieto faktory v skutočnosti ohrozujú globalizáciu – Fenomén, ktorý úplne zmenil fungovanie obchodu a ekonomík na celom svete.

MMF uviedol, že hlboké obchodné väzby v dôsledku globalizácie viedli k zníženiu chudoby na celom svete. V dôsledku toho spotrebitelia patriaci do skupiny s nízkymi príjmami profitovali z nižších cien.

Rastúce riziká spojené s globálnym sentimentom a zhoršením obchodných väzieb však ovplyvnia tých istých spotrebiteľov. V skutočnosti budú najviac postihnuté krajiny, v ktorých väčšina občanov patrí k nízkopríjmovým skupinám.

Na začiatok obmedzenie cezhraničnej migrácie povedie k zníženiu remitencií. Okrem toho pravdepodobne dôjde aj k zníženiu priamych zahraničných investícií (PZI) v dôsledku zníženia kapitálových tokov. Podobne klesá aj medzinárodná spolupráca, čo zvyšuje ceny verejných statkov.

Preto sa MMF domnieva, že ak sa bude fragmentácia prehlbovať, povedie to k hlbším nákladom na hospodárskom poli.

A najviac ohrozené sú krajiny, ktoré patria k trhom s nízkymi príjmami, a najmä krajiny z rozvíjajúcich sa trhov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top