Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:04 pm
Index spotrebiteľských cien v eurozóne klesol na 5,3 %, menšia šanca na zvýšenie sadzieb ECB
Najnovšie údaje o indexe spotrebiteľských cien v eurozóne ukázali pokles cenového tlaku. V skutočnosti by nebolo nesprávne povedať, že inflácia v eurozóne dosiahla vrchol a teraz je na ceste k poklesu.
Tento vývoj umožní ECB zhlboka sa nadýchnuť a spomaliť svoju nedávnu kampaň zvyšovania sadzieb. ECB v priebehu niekoľkých rokov prešla od záporných sadzieb k vysokým úrokovým sadzbám, ktoré za posledných 20 rokov nemali obdobu. Hlavným dôvodom zrušenia úrokových sadzieb bolo zmiernenie historickej inflácie.
Index spotrebiteľských cien v eurozóne za júl dosiahol 5,3 %
V júli bol zaznamenaný index spotrebiteľských cien v eurozóne na úrovni 5,3 %, čo je menej ako júnová hodnota 5,5 %. Celkovo teda pokles inflácie, ktorý sa začal na jeseň, pokračuje aj v letnom období.
Ak sa pozrieme na infláciu bez energií a potravín, zostala v podstate nezmenená v blízkosti úrovne 5,5 %. Vzhľadom na nedávne podmienky na trhu s energiami to nie je veľké prekvapenie.
Inflácia v oblasti služieb však bola odchýlkou, keďže vyskočila z 5,4 % na 5,6 %. Tento skok zároveň zvýšil obavy, keďže náklady na služby sú priamo naviazané na mzdy v eurozóne.
Podľa odborníkov nedávny pokles inflácie stále nestačí na to, aby sa odstránila dilema ECB, či zaviesť zvýšenie sadzieb, alebo ich ponechať na rovnakej úrovni. Preto je šanca na septembrové zvýšenie sadzieb stále v hre.
Ak sa pozrieme okolo seba, trh práce je stále napätý, zatiaľ čo inflácia je stále nad cieľom ECB. Na základe týchto údajov teda môžeme konštatovať, že mzdový tlak tu ešte nejaký čas zostane.
Preto môžeme s istotou povedať, že inflácia zostane nad úrovňou 2 % (cieľ ECB) aj v nasledujúcich rokoch. Zároveň zostane vysoká aj v snahe čeliť CPI.