Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:13 pm

Indická maloobchodná inflácia v auguste klesla na 6,83 %

Indický inflačný cieľ zostáva nezmenený na úrovni 4 %

V auguste sa maloobchodná inflácia znížila o jeden stupeň, keďže došlo k zmierneniu rastu cien potravín. Inflácia je však stále vyššia ako horné cieľové pásmo stanovené indickou centrálnou bankou.

V dôsledku vyššej inflácie v Indii prijali tvorcovia politiky politiku pozorovania a vyčkávania, aby zistili účinky svojich predchádzajúcich opatrení.

V auguste sa ročná miera inflácie v maloobchode pohybovala na úrovni takmer 6,83 %, čo je menej ako júlová miera 7,44 %. Viacerí ekonómovia zväčša predpokladali, že maloobchodná inflácia sa v auguste bude pohybovať okolo 7 %. V tomto smere teda inflácia vykazuje známky spomalenia, čo je pre indické hospodárstvo priaznivé.

Inflácia potravín zostáva zvýšená

Väčšinu inflácie spôsobuje inflácia potravín, ktorá sa v auguste pohybovala okolo 9,44 %. V júli inflácia potravín vyskočila o 11,51 %, čo signalizuje osviežujúcu zmenu.

Podľa jedného z ekonómov inflácia CPI, ktorá sa dostala pod hranicu 7 %, priniesla spotrebiteľom určitú úľavu. Ochladenie inflácie možno pripísať poklesu cien zeleniny, obuvi a odevov.

Pre tvorcov politiky sú jednou z najväčších obáv ceny potravín, ktoré v minulom roku vzrástli v dôsledku zlých poveternostných podmienok.

Napriek nedávnemu poklesu inflácie je stále nad cieľovou hodnotou indickej centrálnej banky, ktorá je 2 % až 6 %. Horné rozpätie je stanovené v blízkosti 6 %, zatiaľ čo skutočná inflácia sa pohybuje okolo 6,83 %.

Len pred mesiacom guvernér RBI uviedol, že naďalej sledujú vývoj inflácie v čase. Dodal tiež, že ceny zeleniny zaznamenali prudký nárast, čo vôbec nie je dobré.

Počas júla bola inflácia zeleninových položiek na úrovni 37,34 %, ktorá sa v auguste znížila na približne 26,14 %. Napriek spomaleniu je stále na zvýšenej úrovni vzhľadom na to, že zelenina tvorí väčšinu potravín indického obyvateľstva.

V snahe kontrolovať domácu infláciu indickí úradníci už zakázali vývoz bielej ryže do iných krajín. Okrem toho bolo na ryžu s ostňami uvalené aj 20 % vývozné clo, zatiaľ čo na vývoz cibule bola uvalená daň vo výške 40 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top