Indonézia zverejnila prebytok obchodnej bilancie v apríli 2023

Indonézia zverejnila prebytok obchodnej bilancie v apríli 2023

V apríli dosiahla Indonézia prebytok obchodnej bilancie, ktorý sa ukázal byť oveľa vyšší, ako sa očakávalo na trhu. Zaujímavejšie je, že v rovnakom období zaznamenala Indonézia pokles dovozu aj vývozu.

Ak sa pozrieme na trhy, hlavnými vývoznými komoditami Indonézie sú uhlie, nikel a palmový olej. Počas tohto obdobia klesli aj ceny týchto komodít, čo je dôvodom poklesu vývozu.

Globálny komoditný boom pomáha Indonézii

Zdá sa, že oživenie indonézskeho hospodárstva podporuje komoditný boom, ktorý prebieha na celom svete. Pokles cien komodít by však mohol ešte viac znížiť obchodný prebytok Indonézie.

A keď sa prebytok obchodnej bilancie zníži, mohlo by to výrazne spomaliť hospodársky rast Indonézie.

Počas apríla sa vývoz z Indonézie medziročne znížil o 29,4 % a dosiahol len 19,29 mld. Tieto údaje zverejnili predstavitelia krajiny, takže sú veľmi presné.

Ekonómovia zväčša predpovedali len 18,55 % pokles indonézskeho vývozu. To znamená, že nedávne hospodárske údaje boli pre všetkých prekvapením. Podľa jedného zo zdrojov bol nedávny pokles jedným z najväčších vôbec od roku 2009, teda takmer pred viac ako 14 rokmi!

Ak sa pozrieme na vývoz palmového oleja a uhlia, aj tie pocítili medziročný pokles o 40 %. Keď sa pozrieme na nedávnu históriu, opäť išlo o veľký pokles.

Celkovo dosiahla Indonézia prebytok obchodnej bilancie vo výške 3,94 miliardy USD, pričom ekonómovia predpokladali prebytok len vo výške 3,38 miliardy USD. Ak sa pozrieme na údaje, zdá sa, že pri dosiahnutí tohto obchodného prebytku zohral významnú úlohu pokles indonézskeho dovozu.

Pokiaľ ide o dovoz, Indonézia minula len 15,35 miliardy USD, čo je o 22,32 % menej ako pred rokom. Podľa ekonómov je to jeden z najväčších poklesov, ak sa pozrieme na posledné 3 roky.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top