Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:26 pm

Inflácia CPI v Austrálii dosiahla v júni 6 %, šanca na pozastavenie RBA sa zvyšuje

Inflácia CPI v Austrálii dosiahla v júni 6 %, šanca na pozastavenie RBA sa zvyšuje

Konečne sme sa dočkali výsledkov austrálskeho indexu spotrebiteľských cien, z ktorých vyplýva, že rast indexu bol v 2. štvrťroku oveľa nižší, než sa očakávalo. To zvýši šance na pozastavenie cyklu zvyšovania sadzieb zo strany RBA.

Celkovo bol v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zaznamenaný 0,8 % rast austrálskej inflácie CPI. Odborníci naopak predpokladali rast inflácie CPI o 1 %. Podobne tomu bolo aj v prípade inflácie CPI za 1. štvrťrok, ktorá sa pohybovala na úrovni približne 1,4 %, čo hovorí o spomalení inflácie.

Inflácia na ročnom minime

Celkovo sa údaj o CPI z Austrálie nachádza na viacročnom minime, keďže takéto hodnoty boli naposledy zaznamenané len v septembri 2021. Aj to poskytne RBA dostatočný priestor na to, aby si dala pauzu, keďže akékoľvek ďalšie zvyšovanie sadzieb bude mať vplyv na miestnu spotrebu.

Po nedávnom čítaní dosahuje inflácia CPI Austrálie v súčasnosti 6 % na ročnej báze, čo je viac, než sa očakávalo na úrovni 5,4 %. Stále je však nižšia ako hodnota 7 % zaznamenaná v prvom štvrťroku.

Podľa odborníkov bolo čítanie CPI mäkké, čo naznačuje, že úrokové sadzby zavedené RBA teraz prinášajú ovocie. To zároveň posilnilo argumenty v prospech pozastavenia zvyšovania sadzieb.

Po čítaní CPI austrálsky dolár (AUD) skĺzol o 0,7 %, keďže šanca na ďalšie zvyšovanie sadzieb sa teraz stala veľmi malou. Len pred mesiacom sa RBA rozhodla ponechať úrokové sadzby nezmenené, čo mnohých hráčov na trhu sklamalo.

Hoci inflácia za posledný štvrťrok bola mierna, ročná inflácia v Austrálii je stále vyššia ako 2 % cieľ RBA. Na začiatok treba spomenúť, že náklady na opúchanie a nájomné sú v Austrálii stále vysoké spolu s vysokými sadzbami hypoték.

Pokiaľ ide o budúcnosť, RBA bude pravdepodobne uplatňovať vyčkávací prístup, keďže sa snaží posúdiť vplyv zvýšenia sadzieb na infláciu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top