Inflácia v Brazílii zostala v marci 2023 vysoká

Inflácia v Brazílii zostala v marci 2023 vysoká

Inflácia v Brazílii zostala zvýšená aj v marci 2023, najmä v dôsledku rastu účtov za benzín. Inflácia v skutočnosti opäť oživila problémy so životnými nákladmi v Brazílii.

Vzhľadom na to, ako brazílska ekonomika stagnuje, to s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k ďalším nezhodám v otázke hospodárskej politiky krajiny.

Spotrebiteľské ceny sa počas 3. a 4. štvrťroka 2022 väčšinou ochladili v dôsledku agresívnej politiky centrálnej banky. Po nástupe nového prezidenta do funkcie v roku 2023 sa však inflačný tlak opäť vrátil!

Po nedávnej správe o inflácii z Brazílie sa analytici domnievajú, že akékoľvek šance na uvoľnenie politiky sa do konca roka 2023 odsunú. Z Brazílie sa dočkáme skôr jastrabieho prístupu!

Čítanie IPCA za marec je 0,77 %

IPCA, ktorý je referenčným indexom spotrebiteľských cien v Brazílii, sa počas marca zvýšil o 0,77 %. To bolo prevažne v súlade s väčšinou ekonómov.

Celkovo zostala inflácia potravín v Brazílii počas tohto mesiaca v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nízka. Obnovenie zdaňovania etanolu a benzínu si však vyžiadalo svoju daň a prejaví sa v správach o inflácii.

Referenčná sadzba v Brazílii sa zatiaľ nachádza na úrovni 13,75 % a zdá sa, že vysoká inflácia sťaží Banco Central do Brasil akékoľvek zmeny tejto sadzby!

Ak vezmeme do úvahy marcový údaj o inflácii na úrovni 0,77 %, znamená to, že kumulatívny klip za 1. štvrťrok dosiahol 2,2 %. Inými slovami, súčasné tempo inflácie pravdepodobne prekročí cieľ 3,25 % stanovený na tento rok.

Ešte minulý týždeň sa objavili dohady, že vláda čoskoro zavedie zníženie sadzieb. Po nedávnom čítaní a komentároch guvernéra brazílskej centrálnej banky sa však zdá, že išlo len o fámy.

Podľa ministra financií a šéfa brazílskej centrálnej banky daň z pohonných hmôt zlepší príjmy vlády a zároveň zníži infláciu v krajine.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top