Inflácia v Kanade dosiahla v apríli 4 % Ďalšie zvyšovanie sadzieb

Inflácia v Kanade dosiahla v apríli 4 % Ďalšie zvyšovanie sadzieb

Ročná miera inflácie v Kanade dosiahla v apríli 4,4 %, čo je jedna z najvyšších hodnôt za posledných 10 mesiacov. Tento nárast inflácie bude tlačiť kanadskú centrálnu banku k tomu, aby po januárovom pozastavení opäť zvýšila úrokové sadzby.

Podľa analytikov bola prognózovaná hodnota ročnej inflácie 4,1 % po marcovej hodnote 4,3 %. Stručne povedané, trh očakával ochladenie inflácie o 0,2 %, ale skutočné čítanie odhalilo nárast o 0,1 %.

Ak sa pozrieme na infláciu na medzimesačnej báze, celkový nárast predstavuje 0,7 %, čo je viac ako 0,4 % predpokladaná hodnota.

Zvyšovanie sadzieb zo strany BoC bude pokračovať

Podľa analytikov Scotiabank mal trh falošné nádeje, že Bank of Canada nezavedie nové zvyšovanie sadzieb.

Po pohľade na inflačné tlaky v krajine sa však zdá, že centrálna banka si zatiaľ nemôže dovoliť spomaliť.

Počas posledných 2 zasadnutí sa BoC rozhodla nezaviesť žiadne zvýšenie ani zníženie sadzieb. Dôvodom bolo posúdenie, či zvýšenie sadzieb zavedené v minulosti postačuje na kontrolu inflácie, alebo nie.

Práve v minulom roku dosiahla inflácia v Kanade svoje maximum na úrovni 8,1 % a odvtedy klesla na 4,4 % v apríli. Hoci je to výrazné zlepšenie, centrálna banka si stále nemôže dovoliť nečinne sedieť a nič nerobiť.

Podľa guvernéra BoC existuje šanca, že inflácia v Kanade zostane zaseknutá nad 2-% cieľom stanoveným Bank of Canada. Ak sa to teda ukáže ako pravdivé, znamenalo by to ďalšie zvyšovanie sadzieb zo strany BoC.

V súčasnosti trh predpovedá 22 % šancu na ďalšie zvýšenie sadzieb zo strany Bank of Canada počas zasadnutia 7. júna. Pred čítaním inflácie bola šanca na zvýšenie sadzieb len 10 %.

Kanadský dolár (CAD) si voči americkému doláru (USD) pripísal 0,3 % a naposledy sa obchodoval na úrovni 1,3425.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top