Inflácia v Nemecku dosiahla v decembri 3,8 %

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Podľa najnovších údajov bázické efekty posunuli infláciu v Nemecku v decembri 2023. V dôsledku tohto náhleho skoku sa zastavil klesajúci trend inflácie.

Posun inflácie poskytol Európskej centrálnej banke (ECB) zámienku, aby sa na nejaký čas nedotkla politiky úrokových sadzieb.

Inflácia sa posunula z 2,3 % r/r na 3,8 % r/r

V decembrovom údaji o inflácii bol zaznamenaný skok na 3,8 % r/r. To bolo väčšinou v súlade s názormi analytikov tretích strán. Čítanie na úrovni 3,8 % však bolo oveľa vyššie ako novembrové čítanie na úrovni 2,3 %.

Podľa analytika ING je náhle oživenie inflácie znakom toho, že ECB zostane na svojej súčasnej ceste bez zmeny v najbližšom období. Zároveň dodali, že nedávne čítanie naznačuje, že ECB potrebuje čas, kým pristúpi k znižovaniu sadzieb.

Údaje o inflácii v Nemecku poskytujú blízky pohľad aj na údaje o inflácii v EÚ, keďže sa zverejňujú deň predtým. Vzhľadom na prekvapenie zo strany Nemecka uvidíme podobný vývoj aj v údajoch o inflácii v EÚ.

Podľa prognóz sa inflácia v EÚ v poslednom mesiaci roka 2023 pravdepodobne dotkne 3 %. To bude veľký skok oproti novembrovej hodnote 2,4 %.

Minulý mesiac dokonca prezident ECB hovoril o inflačných rizikách & a zdá sa, že sa stalo to isté! Podľa štatistík sa na zvýšení hodnoty inflácie podieľajú najmä ceny energií.

Okrem toho sa nemecké úrady snažia znížiť náklady aj v rozpočte na rok 2024. Aj to je faktor, ktorý bude v januári 2024 ďalej podporovať vyššiu infláciu.

A keď vezmeme do úvahy rast miezd v Nemecku, inflácia pravdepodobne zostane po zvyšok roka 2024 blízko 3 %, na rozdiel od 2-% cieľa. V decembri vyskočili v Nemecku aj ceny potravín, a to o 4,5 % r/r, zatiaľ čo predchádzajúci údaj bol 5,5 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top