Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri najnižšiu úroveň

Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri najnižšiu úroveň

Inflácia v Nemecku zaznamenala jednu z najnižších hodnôt za posledné dva roky. V skutočnosti bola takáto úroveň zaznamenaná len v auguste 2021, čo tiež poukazuje na to, že inflácia v eurozóne pravdepodobne tiež klesne.

Podľa údajov zverejnených Spolkovým štatistickým úradom bola v októbri inflácia v Nemecku zaznamenaná na úrovni 3 %.

A ak sa na ceny pozrieme z medziročného hľadiska, v septembri sa zvýšili o 4,3 %. Keď sa teda pozrieme na októbrové údaje v porovnaní so septembrom, je tu jasný rozdiel.

Okrem toho sa aj jadrová inflácia v Nemecku posunula zo septembrových 4,6 % na približne 4,3 %. Aj v októbri sa jadrová inflácia v Nemecku opäť spomalila.

Inflácia sa stabilizuje v blízkosti 3 %

Podľa Ralpha z Commerzbank bude jadrová inflácia v Nemecku ďalej klesať a stabilizuje sa v blízkosti 3 %. Ak teda zohľadníme túto prognózu, zdá sa, že inflácia sa v nasledujúcich mesiacoch bude ďalej ochladzovať.

Zároveň dodal, že miera inflácie zostane vyššia ako cieľ ECB aj v roku 2024. Zdá sa teda, že inflácia bude klesať, ale rýchlosť poklesu nebude dostatočná na dosiahnutie cieľa ECB.

A keďže hovoríme o pretrvávajúcej inflácii v eurozóne, znamená to aj vyššie úrokové sadzby a možno aj ďalšie sprísňovanie zo strany ECB.

Podľa ING sa inflácia zvýši v dôsledku znižovania rizika, demografických zmien a geopolitiky. Dodali, že to môže dokonca prinútiť ECB prehodnotiť svoj 2-percentný inflačný cieľ.

Z ďalších správ: údaje o HDP za 3. štvrťrok z Nemecka ukázali, že ekonomika sa nezmenšila až tak, ako si odborníci pôvodne mysleli! Na ekonomiku však naďalej pôsobia faktory ako vysoké úrokové sadzby a slabá kúpna sila.

Ak sa pozrieme na hodnoty vychádzajúce z upraveného vyjadrenia, HDP Nemecka v 3. štvrťroku klesol na medzikvartálnej báze o 0,1 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top