Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:03 pm

Inflácia v Spojenom kráľovstve dosiahla v auguste 12,7 %

Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Z najnovších údajov vyplýva, že inflácia v sektore potravín v Spojenom kráľovstve sa naďalej znižuje a dosiahla 12,7 %. Najnovšie údaje prichádzajúce zo Spojeného kráľovstva predstavujú piaty mesiac v rade, keď sa inflácia naďalej spomaľuje.

Podľa odborníkov je dôvodom vlhké počasie (dážď) v Spojenom kráľovstve, ktoré spôsobuje spomalenie rastu tržieb. V júli dosiahla medziročná inflácia potravín 14,9 %, ktorá sa v tomto mesiaci ďalej zmiernila len na 12,7 %.

Klesajúci trend inflácie potravín

Ak sa pozrieme späť až do roku 2008, potom august predstavuje druhý mesiac, v ktorom inflácia v oblasti potravín prudko klesla.

Ak sa pozrieme na ceny v Spojenom kráľovstve na medziročnej báze, celkový trend je stále naklonený smerom nahor. Mnohé základné tovary však prešli znížením cien, čo spotrebiteľom v Spojenom kráľovstve pomôže. V posledných mesiacoch napríklad klesli ceny slnečnicového oleja a mlieka, čo prinieslo potrebnú úľavu.

Zároveň sa enormne zvýšili ceny mnohých položiek, ako sú mrazené zemiakové výrobky, vajcia, cukor a podobne.

Britská vláda na čele s konzervatívnou stranou sa zatiaľ zaviazala, že tento rok zníži infláciu o polovicu. Pri pohľade na pretrvávajúcu vysokú infláciu potravín v krajine sa však budúcoročné voľby (2024) môžu stať výzvou.

navyše, klesajúcu trajektóriu inflácie potravín pozorne sledujú aj BoE, spotrebitelia a príslušní zákonodarcovia.

Len pred niekoľkými mesiacmi spoločnosť Tesco oznámila, že inflácia potravín v Spojenom kráľovstve dosiahla vrchol. Odvtedy ceny mnohých výrobkov zaznamenali pokles.

Ďalším faktorom, ktorý vedie k spomaleniu inflácie potravín, sú tvrdenia, že reťazce supermarketov v Spojenom kráľovstve profitujú z nedávnej inflačnej krízy.

Ak sa pozrieme na celkové číslo inflácie v Spojenom kráľovstve, v júni sa blížilo k 7,9 %, čo je v porovnaní s inými veľkými ekonomikami stále vysoké číslo. Zároveň sa inflácia potravín v Spojenom kráľovstve pohybuje na úrovni 17,3 %, čo je tiež vysoké číslo!

Podľa prognózy BoE sa inflácia cien potravín v Spojenom kráľovstve zníži na 10 % niekedy neskôr v roku 2023.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top