Inflácia v USA naznačuje budúce uvoľňovanie Fedu

Inflácia v USA naznačuje budúce uvoľňovanie Fedu

Nadchádzajúca správa o inflácii v USA bude zverejnená budúci týždeň. Podľa ekonómov bude čítanie tejto správy o inflácii odpoveďou na jednu z najnaliehavejších otázok Wall Street: Je odhad trhu týkajúci sa krátkodobých úrokových sadzieb správny alebo nie?

Po bankovej kríze, ktorá zachvátila minulý mesiac, sú ekonómovia v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým presvedčení, že Fed namiesto zvyšovania sadzieb zavedie ich znižovanie. Vychádzajú pritom z nedávneho hospodárskeho poklesu, ktorý sa začal prejavovať na obyvateľstve USA.

V dôsledku takejto nálady na trhu sa výnosy amerických dlhopisov zmenili na nižšie, zatiaľ čo rastové akcie & veľké technologické akcie vykazujú sľubné známky. Vďaka tomu vzrástol technologický index S&P 500 o 6,9 %, a to sme len niekoľko mesiacov pred rokom 2023.

Horúca inflácia povedie k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb

Výhľad Fedu zatiaľ zostáva veľmi reštriktívny a počas roka 2023 pravdepodobne udrží náklady na požičiavanie si na rovnakej úrovni. A ak správa o inflácii, ktorá má byť zverejnená na budúci týždeň, ukáže silný rast, dodá to tomuto názoru Fedu viac dôvery.

Horúca správa o CPI znamená, že trh bude musieť upraviť svoju politiku úrokových sadzieb Fedu v prostredí vysokých cien aktív. Podľa jednej z firiem zaoberajúcich sa správou aktív zisky podnikov, ako aj spotrebiteľské výdavky pravdepodobne utrpia zásah v dôsledku zvýšenia sadzieb.

Už predtým marcové údaje o zamestnanosti ukázali, že trh práce je veľmi napätý, čo znamená, že Fedu nič nebráni v tom, aby sadzby opäť zvýšil.

Medzitým narastajú aj obavy z recesie v USA a v bankovom systéme sme už boli svedkami otrasov v súvislosti s kolapsom banky Silicon Valley.

Trh s dlhopismi, ktorý slúži Fedu ako indikátor recesie, je tiež na rekordne nízkych úrovniach, čo tlačí na potrebu znižovania sadzieb namiesto ich znižovania.

Ako teda vidíte, existujú silné argumenty pre zvyšovanie aj znižovanie sadzieb zo strany Fedu! Po nedávnej správe o inflácii sa však hmla rozplynie a investori budú mať jasno v ďalších krokoch Fedu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top