Inflácia v USA v novembri klesla na 3,1 %

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Podľa údajov z USA sa inflácia v novembri ďalej spomalila. Pokles inflácie bol väčšinou v súlade s očakávaniami a umožní Federálnemu rezervnému systému na jeho základe upraviť svoju úrokovú politiku.

Z údajov vyplynulo, že celková inflácia sa v novembri posunula smerom k 3,1 %. V októbri sa hodnota pohybovala v blízkosti 3,2 %, čo svedčí o tom, že inflácia sa za jeden mesiac zmenila o -0,1 %.

Čítanie inflácie na základe medzimesačnej miery vykázalo skok o 0,1 %, pričom prognóza počítala s 0,0 %. Podobne aj Wall Street očakávala pokles celkovej inflácie smerom k 3,1 %, zatiaľ čo skutočné čítanie vyšlo na úrovni 3,2 %.

Jadrová inflácia dosiahla takmer 4 %

Ak sa pozrieme na jadrovú infláciu, ktorá nezahŕňa ceny energií/potravín, vykázala medziročný nárast o 4 %. Okrem toho jadrová inflácia na mesačnej báze vykázala nárast o 0,3 %, čo bolo o niečo viac ako októbrový údaj 0,2 %.

Nedávna tlač inflácie bude zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní politiky úrokových sadzieb Fedu v nasledujúcich mesiacoch. Niektorí odborníci sa domnievajú, že náklady na požičiavanie si v USA začnú klesať od roku 2024. Predsedníčka Fed-u však už vydala vyhlásenie, že na kontrolu inflácie je potrebný opatrný prístup.

V najbližších dňoch sa dočkáme ďalšieho politického rozhodnutia Fedu. Podľa odborníkov zostanú úrokové sadzby na rovnakej úrovni ako v roku (5,25 – 5,50 %). Očakáva sa tiež, že Fed zverejní svoj „bodový graf“, ktorý ukáže, aké budú sadzby v blízkej budúcnosti.

Podľa jedného z expertov nedávna správa neovplyvní dlhodobý herný plán Federálneho rezervného systému. Zjednodušene povedané, trhy budú musieť ešte dlho počkať, kým sa pohnú smerom k znižovaniu sadzieb.

Po oznámení prognózy zníženia sadzieb počas marca 2024 výrazne klesli. V dôsledku toho je teraz 50 % pravdepodobnosť zníženia sadzieb na zasadaní v máji 2024.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top