Japonskí investori sa v januári stali čistými nákupcami zahraničných dlhopisov

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Január bol prvým mesiacom od posledného päťmesačného obdobia, keď sa investori z Japonska stali čistými nákupcami zahraničných dlhopisov. Podľa odborníkov pokles výnosov amerických dlhopisov zvýšil nádej, že aj ostatné banky spomalia tempo zvyšovania sadzieb.

Podľa údajov zverejnených ministerstvom financií investori z Japonska investovali do zahraničných dlhopisov 1,56 bilióna jenov. USD, čo zodpovedá približne 11,79 mld. dolárov a stalo sa jednou z najväčších investícií od septembra minulého roka.

Ak sa pozrieme na výnosy 10-ročných amerických telies, pohybovali sa na úrovni približne 3,321 %, čo predstavuje 4-mesačné minimum. Z väčšej časti sa nákupy sústredili v prvej polovici mesiaca.

Keď však očakávania zvyšovania sadzieb zo strany Fedu poklesli, investori sa v neskoršej polovici mesiaca vrátili k predaju.

Približne 1,1 mld. jenov predali spoločnosti pôsobiace v sektore životného poistenia. Podobne aj holeňové spoločnosti nakúpili dlhopisy v hodnote 550 mil. jenov. A trustové banky údajne investovali do zahraničných dlhopisov 1,3 mld. jenov.

Japonskí investori boli čistými kupujúcimi

Celkovo boli investori z Japonska čistými kupcami zahraničných dlhopisov. Okrem toho sa tieto investície uskutočnili na nezabezpečenom základe.

Podľa odborníkov investorov priťahovali zahraničné dlhopisy, pretože v porovnaní s japonskými dlhopismi predstavovali atraktívnejšiu možnosť.

V čase písania tohto článku bol výnos 10-ročných japonských dlhopisov približne 0,5 %. A v decembri BoJ rozšírila horné pásmo základnej úrokovej sadzby na 0,25 % z predchádzajúcej úrovne 0,5 %.

Podľa niektorých analytikov je centrálna banka odhodlaná zvýšiť hornú hranicu alebo úplne upustiť od tejto politiky. A hlavným dôvodom by mala byť inflácia, ktorá je v súčasnosti na 41-ročnom maxime!

Zatiaľ sa zdá, že peniaze z Japonska odtekajú, čo vzhľadom na slabú hospodársku situáciu v krajine nie je dobré znamenie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top