Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:02 pm

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Podľa najnovších mediálnych správ sa japonský minister financií rozhodol zvýšiť úrokovú sadzbu na fiškálny rok 2024/25 z 1,1 % na 1,5 %.

Táto sadzba sa v Japonsku používa na výpočet platieb za úroky z dlhu, ktoré sa potom používajú v ročnom štátnom rozpočte. Ďalšia vec, ktorú treba poznamenať, je, že japonské úrady pred niekoľkými mesiacmi tiež upravili svoju politiku. Teraz sa zdá, že sa chystajú aj ďalšie zmeny v japonskej fiškálnej politike.

Tu je potrebné poznamenať, že ide o predpokladanú sadzbu, a preto sa môže meniť na základe skutočnej úrokovej miery v krajine. Ak sa teda predpokladaná úroková miera zvýši, zaťaží to rozpočet, ktorý by mal už teraz prekročiť stanovené čísla o 782 miliárd USD. Väčšina dodatočných výdavkov pôjde pravdepodobne na výdavky na sociálne zabezpečenie a obranu.

Dlh Japonska je dvakrát vyšší ako jeho HDP

Nie všetko je s japonskou ekonomikou také, ako sa zdá, pretože jej dlhové bremeno každým dňom len rastie. Ak sa pozrieme na priemyselný svet, Japonsko je z hľadiska dlhu na vrchole. Podobne aj výška dlhu Japonska je v súčasnosti dvakrát vyššia ako HDP krajiny.

Vďaka navrhovanému zvýšeniu predpokladanej miery budú môcť orgány lepšie vypočítať náklady spojené s obsluhou dlhu vo fiškálnom rozpočte na roky 2024/25.

Pokiaľ ide o úrokové sadzby (krátkodobé), sú stanovené na úrovni blízkej -0,1 %, keďže BOJ sa podieľa na nákupe štátnych dlhopisov v snahe udržať výnos (10 rokov) na úrovni 0 %. Podľa BOJ sa to robí s cieľom podporiť infláciu, aby sa mohla priblížiť k 2-percentnému cieľu.

Len pred mesiacom BoJ hovorila aj o tom, že umožní, aby výnos (10-ročných dlhopisov) dosiahol 1 %. Predtým BoJ tiež zvýšila hornú hranicu z približne 0,25 % na 0,5 %.

Ak sa pozrieme späť, jediný raz BoJ zvýšila predpokladanú sadzbu vo fiškálnom roku 2007. Vtedy sa sadzba zvýšila z približne 2 % na 2,3 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top