Japonský jen klesá pod vplyvom fám o Amamiyovi ako budúcom guvernérovi Boj

Japonský jen (JPY) sa nakrátko dotkol hodnoty 150 a potom ustúpil

Po správach o Amamiji ako budúcom potenciálnom guvernérovi BOJ japonský jen (JPY) klesol na niekoľkotýždňové minimum voči ostatným menám vrátane USD, EUR a ďalších. Ak sa pozrieme na Amamiyu, je veľkým zástancom veľmi uvoľnenej menovej politiky.

To znamená, že ak Amamiya nastúpi do funkcie, už aj tak uvoľnená menová politika BOJ bude ešte uvoľnenejšia! Podľa správ je veľká pravdepodobnosť, že Amamiya tento rok nahradí Haruhiko Kurodu. Dokonca existuje šanca, že sa riadneho oznámenia tejto zmeny dočkáme ešte tento mesiac.

Zatiaľ sa očakáva, že funkčné obdobie Haruhiko Kurodu sa skončí v apríli, a zdá sa, že ak ho prevezme Amamiya, je veľmi malá šanca na akúkoľvek býčiu politiku zo strany BOJ.

Akomodačná menová politika BOJ bude pokračovať

Po týchto správach japonský jen (JPY) klesol na niekoľkotýždňové minimum voči USD a ostatným menám. Pár USD/JPY vzrástol o 0,5 %, čo znamená, že JPY voči USD stratil 0,5 %.

V dôsledku tohto predajného tlaku sa USD/JPY naposledy obchodoval na úrovni okolo 132. A tento predajný tlak sa ešte zrýchlil v dôsledku silných údajov o mzdách z USA, ktoré posilnili USD.

Predtým trhy dúfali, že BOJ upustí od svojej súčasnej menovej politiky v dôsledku vyššej inflácie v krajine.

Spotrebiteľská inflácia v Japonsku je totiž už 40 rokov vysoká a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 4 %. Naopak, inflačný cieľ BOJ je stanovený na úrovni 2 %, čo hovorí o tom, že inflácia je stále divoká.

Okrem toho aj výrobný sektor Japonska prechádza spomalením, čo tiež zníži hospodársky rast v krajine.

Napriek všetkým týmto problémom si BOJ naďalej zachováva svoj postoj k stratovej menovej politike. Podľa BOJ je táto politika umiestnená tak, aby chránila ekonomiku pred zložitými globálnymi podmienkami a pandémiou COVID-19.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top