Japonský vývoz sa vo februári medziročne zvýšil o 6

Japonsko zvýši predpokladanú dlhodobú úrokovú sadzbu na roky 2024/25

Vývoz Japonska vo februári 2023 vzrástol, čím krajina zaznamenala rast dva roky po sebe. Podstatnú časť vývozu tvorili dodávky automobilov do USA.

Existujú však obavy, že globálny dopyt sa v dôsledku problémov bánk a prísnej menovej politiky pomaly vytráca. Hoci sú čísla vývozu dobré, stále to nestačí na to, aby sa po COVID považovali za dobré oživenie.

Podľa analytikov slabosť pochádza z globálneho spomalenia a výrazného zníženia spotreby domácností.

Rýchle oživenie je veľmi nepravdepodobné

Dodávky Číny sa tiež spomalili už tretí mesiac po sebe. To sťažilo tvorcom politiky možnosť rýchleho oživenia po skončení COVID.

Z údajov MOF vyplýva, že tempo rastu vývozu vo februári medziročne dosiahlo 6,5 %, zatiaľ čo ekonómovia očakávali rast na úrovni 7,1 %. Väčšina rastu pritom pochádzala z vývozu automobilov do USA.

Japonský vývoz do Číny sa vo februári medziročne znížil aj o 10,9 %, čo na trhoch vyvolalo obavy. Ide o druhý mesiac po sebe, keď sme zaznamenali dvojciferný pokles. Podľa odborníkov je to spôsobené slabým dopytom po automobiloch, zobrazovacích zariadeniach a automobilových súčiastkach.

Japonský dovoz sa zvýšil o 8,3 %, zatiaľ čo trhy predpokladali nárast o 12,2 %. To znamená, že obchodný deficit Japonska dosiahol takmer 897 miliárd jenov, čo sa rovná 6,75 miliardy USD. Japonská ekonomika tak zaznamenala obchodný deficit už 19. mesiac po sebe.

Počas konca roka 2022 sa Japonsku podarilo tesne uniknúť recesii v dôsledku slabého dopytu a spomalenia vývozu.

Vzhľadom na prísnu menovú politiku vo svete, vojnu na Ukrajine a problémy v dodávateľskom reťazci bude oživenie japonskej ekonomiky naďalej brzdené.

Podľa hlavného ekonóma NRI je zatiaľ 50 % pravdepodobnosť, že japonská ekonomika upadne do recesie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top