Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:43 pm

Jpmorgan Turecká centrálna banka zvýši úrokové sadzby na 25%

Jpmorgan Turecká centrálna banka zvýši úrokové sadzby na 25

Spoločnosť JPMorgan (JPM) nedávno vypracovala prognózu, podľa ktorej turecká centrálna banka zvýši úrokové sadzby z 8,5 % na 25 %. Podľa JPMorgan turecká centrálna banka pravdepodobne predstaví nové zvýšenie sadzieb na zasadnutí 22. júna.

Vo vyhlásení JPMorgan sa okrem toho uvádza, že zvýšenie sadzieb bude sprevádzať aj dodatočné usmernenie do budúcnosti. To znamená, že v prípade potreby môže banka v blízkej budúcnosti zaviesť menšie zvýšenie sadzieb.

Ak by sa prognóza JPMorgan ukázala ako pravdivá, išlo by o zvýšenie sadzieb o takmer 16,5 % oproti súčasným úrovniam. Vzhľadom na postoj prezidenta Erdogana k vysokým úrokovým sadzbám je však pravdepodobnosť, že sa tak stane, veľmi nízka.

Nedávno bol za nového guvernéra tureckej centrálnej banky vymenovaný Hafize Gaye Erkan, ktorého prvé politické zasadnutie sa má uskutočniť 22. júna.

Recesia v Turecku

Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, expert spoločnosti JPMorgan, dodal, že úrokové sadzby v Turecku dosiahnu 30 % do konca roka 2023. Inými slovami, s blížiacou sa druhou polovicou roka 2023 je na pláne oveľa viac zvyšovaní sadzieb.

Okrem toho je podľa JPMorgan v 2. polovici roka 2023 na pláne aj recesia. Ako dôvod uviedli napäté úverové podmienky v Turecku a pomalší globálny dopyt.

Na prvý pohľad sa zdá, že takýto prudký nárast úrokových sadzieb bude pravdepodobne brzdiť hospodársky rast Turecka. Na druhej strane však ovplyvní aj spotrebiteľský dopyt v Turecku, čo by v konečnom dôsledku znížilo infláciu v krajine.

Okrem toho by vysoké úrokové sadzby v Turecku mohli podporiť aj už aj tak problémovú tureckú líru, ale to sa ešte len uvidí. Koniec koncov, toto všetko vychádza len z predpokladov, že nový guvernér zaujme jastrabí prístup.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top