Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:39 pm

Juhoafrický rand vzrástol v dôsledku zlepšeného sentimentu

Spotrebiteľská dôvera v Južnej Afrike sa v 3. štvrťroku zlepšila

Rand (juhoafrická mena) počas pondelkovej obchodnej seansy pokračoval v predĺženej rally. Nedávne zisky randu nadväzujú na minulotýždňový nárast, čo je ďalším býčím signálom.

Podľa odborníkov tu kľúčovú úlohu zohráva zlepšená nálada investorov súvisiaca s juhoafrickou ekonomikou. Jednou z hlavných hnacích síl Južnej Afriky je jej priemysel a zdá sa, že zaznamenáva dobrý rast.

Rand vzrástol o 0,87 %

Ak sa pozrieme na poslednú piatkovú zatváraciu úroveň randu, voči americkému doláru si pripísal približne 087 % a naposledy sa obchodoval na úrovni 18,5600.

Pokiaľ ide o americký dolár, jeho výkonnosť možno posúdiť pri pohľade na dolárový index (DXY). Pri poslednej kontrole sa DXY voči ostatným svetovým menám obchodoval na úrovni takmer 103,45.

Podľa analytikov zisky randu prichádzajú v dôsledku zníženej frekvencie výpadkov elektrickej energie v obytných oblastiach. Okrem toho sa špekuluje aj o zmene miesta konania samitu BRICS, keďže sa ho osobne zúčastní aj ruský prezident.

Okrem toho sa znížilo aj napätie medzi Západom a Južnou Afrikou súvisiace so vzťahmi s Ruskom, čo je pre rand tiež pozitívne. Pokiaľ ide o budúcnosť, prezident Juhoafrickej republiky sa vydá na mierovú misiu cestou na Ukrajinu a do Ruska.

Casparus Treurnicht, ktorý je správcom aktív, uviedol, že juhoafrický rand nakupujú najmä cudzinci. Zároveň dodal, že to boli práve cudzinci, ktorí pôvodne spôsobili aj výpredaj randu.

Po tom, ako juhoafrický rand stratil 7 % svojej hodnoty voči zelenej bankovke, sa počas júna zotavil o 6 %, čo je dosť pôsobivé.

Štátne dlhopisy Juhoafrickej republiky, ktoré sú denominované v USD, však pokračujú v rally, čo môže vládu trochu znepokojovať.

Napriek týmto problémom však skutočným pokrokom, ktorý Juhoafrická republika dosiahla, bolo zvládnutie výpadku záťaže, čo je hnacou silou hospodárskeho pokroku v krajine.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top