Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:40 pm

Kanadské hospodárstvo sa v 2. štvrťroku 2023 znížilo o 0,2 %

Kanadské hospodárstvo sa v 2. štvrťroku 2023 znížilo o 0,2 %

Z údajov zverejnených v piatok vyplýva, že kanadská ekonomika v 2. štvrťroku nezaznamenala žiadny rast. V skutočnosti sa hospodárstvo počas 2. štvrťroka 2023 znížilo o 0,2 %. Reálny HDP Kanady však zostal takmer nezmenený, čo vyvolalo obavy ekonómov.

Kanadská centrálna banka vypracovala prognózu, podľa ktorej by mal anualizovaný HDP krajiny vzrásť o 1,5 %. Podobne aj ekonómovia hovorili o raste na úrovni 1,2 % v rovnakom období. Skutočný výsledok sa však ukázal ako pokles o 0,2 % namiesto akéhokoľvek rastu.

Rast HDP ovplyvnený pomalým vývozom a hromadením zásob

Podľa odborníkov možno príčinu hospodárskeho poklesu v 2. štvrťroku pripísať poklesu akumulácie malých zásob a investícií do bývania. Podobne aj medzinárodný vývoz z Kanady prechádza spomalením.

Pokles MoM počas júna bol vcelku v súlade s očakávaniami, keďže veľkoobchod zostal najväčším faktorom, ktorý zaťažoval ekonomiku. Lesné požiare v Kanade mali zároveň nepriaznivý vplyv na mnohé odvetvia, ako je železničná doprava, ťažba a pod.

Statscan pôvodne predpokladal rast HDP počas mája na úrovni 0,3 %, ktorý bol teraz znížený len na 0,2 %. Podobne aj anualizovaný rast za 1. štvrťrok sa dočkal revízie z predchádzajúcej hodnoty 3,1 % na 2,6 %.

Najnovšia správa o kanadskom HDP bola zverejnená v rozhodujúcom čase, keď trhy čakajú na rozhodnutie BoC o jej úrokovej politike.

Úroková sadzba Bank of Canada sa zatiaľ nachádza v blízkosti úrovne 5,0 %, čo predstavuje 22-ročné maximum. Inflácia sa zároveň dotkla úrovne 8,1 %, čo je 40-ročné maximum a oveľa viac ako 2-percentný cieľ centrálnej banky.

Pokles investícií do bývania koreluje s prostredím vysokých úrokov v Kanade a poukazuje tak na to, ako úzko tieto dve skutočnosti súvisia! Pokiaľ ide o budúcnosť, BoC bude musieť prijať ťažké rozhodnutie, či chce uprednostniť rast, alebo sa zamerať na kontrolu inflácie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top