Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:34 pm

Kanadský dolár (CAD) rastie v dôsledku obáv z dodávok ropy

Kanadský dolár (CAD) rastie v dôsledku obáv z dodávok ropy

Kanadský dolár získal počas utorkovej obchodnej seansy prevahu nad americkým dolárom v dôsledku rastúcich cien ropy. Jedným z najväčších kanadských vývozných artiklov je ropa a akýkoľvek nárast cien tejto komodity podporuje aj CAD.

Ak sa pozrieme na dôvod rastu cien ropy, možno ho pripísať zníženiu dodávok, ktoré zaviedli Rusko a Saudská Arábia. Zníženie dodávok pripravilo pôdu pre obavy z ponuky, ktoré sa teraz premietajú do zvýšenia cien ropy.

Okrem toho boli nedávno zverejnené aj údaje o indexe PMI vo výrobnom sektore z Kanady, ktoré ukázali pokles. Tempo poklesu však bolo pomalšie, ako sa očakávalo. To je teda ďalšia vec, ktorú má kanadský dolár (CAD) vo svojom smere.

Pár USD/CAD sa zatiaľ obchoduje v dolnom pásme 1,23 s tým, že sa očakáva malá volatilita v dôsledku amerického sviatku 4. júla.

CAD vzrástol o 0,25%

Celkovo sa kanadský dolár posunul o 0,25 % vyššie v dôsledku rastu cien ropy. Okrem toho sú utlmené aj vyhliadky globálneho rastu, ktoré ešte umocňuje zníženie dodávok z Ruska a Saudskej Arábie.

Na poslednom zasadaní Bank of Canada zvýšila úrokovú sadzbu o 0,25 %, čo znamená, že základná úroková sadzba v Kanade je teraz na úrovni 4,75 %. Nedávne zvýšenie sadzieb bolo zavedené po päťmesačnej prestávke a napovedalo nám, že dlhodobá politika BoC zostáva nezmenená.

V priebehu mája kanadský HDP vzrástol o 0,5 % po tom, čo v apríli nevykazoval takmer žiadny pokrok. To zároveň zvýšilo očakávania, že BoC môže zaviesť ďalšie zvyšovanie sadzieb.

Jadrová inflácia, ktorá je tiež pozorne sledovaným ukazovateľom, počas mája tiež klesla na 3,7 % oproti prognózovanej hodnote 3,9 %. Mesiac predtým bola jadrová inflácia v Kanade na úrovni 4,1 %, čo ukazuje, že v tomto smere skutočne dochádza k pokroku.

Kanadská centrálna banka chce znížiť infláciu do pásma 1 % – 3 %, avšak posledná hodnota sa stále nachádza mimo tohto pásma.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top