Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:36 pm

Kanadský Tsx dosiahol 6-týždňové maximum pred údajmi o inflácii

Kanadský Tsx dosiahol 6-týždňové maximum pred údajmi o inflácii

Torontská burza (TSX), ktorá je hlavným akciovým indexom Kanady, sa pred dlho očakávanými údajmi o inflácii dostala na niekoľkotýždňové maximum. Odborníci sa domnievajú, že tento pohyb akciového indexu smerom nahor je spôsobený najmä rastom v rôznych sektoroch, ako sú technológie, financie a energetika.

Čo sa týka budúceho vývoja, odborníci očakávajú dôležité hospodárske údaje z Kanady, ako napríklad infláciu spotrebiteľských cien (CPI). A ako to vyzerá v súčasnosti, posledná obchodná cena indexu TSX bola približne 20 398, čo predstavuje nárast o 0,19 % za deň.

Kanadská inflácia bude podľa analytikov na úrovni 6,4 %

V priebehu novembra dosiahla jadrová inflácia Kanady úroveň 6,8 %. Bolo to spôsobené najmä rastom cien benzínu a ďalších energetických produktov. V súčasnosti sa však najväčšia pozornosť sústreďuje na údaje o inflácii za december. A väčšina analytikov sa domnieva, že na ročnej báze bude na úrovni 6,4 %.

Po zverejnení správy o CPI bude jasné, ako Kanada bojuje s infláciou a aké ďalšie kroky je potrebné prijať.

Ak sa pozrieme na kanadského suseda, trhy v USA zostanú pre sviatok zatvorené. V tomto smere teda budú objemy obchodov s americkými akciami, ako aj s ďalšími hlavnými trhmi počas americkej seansy nižšie.

Sektormi, ktoré v posledných týždňoch zaznamenali zdravý rast, sú zatiaľ technologický, finančný a energetický sektor. Celkovo sa zisky v týchto sektoroch pohybovali na úrovni 0,2 % – 0,4 %. Akcie ťažiarov zlata zároveň zaznamenali pokles o 0,2 %, čo viedlo aj k poklesu cien zlata.

Tržby kanadských tovární sa medzitým v novembri na medzimesačnej báze nezmenili. V podstate vyšší predaj v oblasti výroby kovov a dopravných prostriedkov bol vyvážený nižším predajom v oblasti uhlia, ropy a chemických výrobkov.

TSX, ktorý je komoditne ťažký a je popredným kanadským indexom, od začiatku roka 2023 získal 5 %. Na druhej strane index S&P 500 z USA získal za tieto roky len 4,1 %. V tomto smere sa teda zdá, že zatiaľ vyhráva kanadský index.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top