Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:41 pm

Kostin (ruský bankár) hovorí, že dominancia amerického dolára je blízko

Predaj nových vozidiel v USA sa v budúcom roku zvýši o 1 %

Kostin je jedným z najvplyvnejších svetových bankárov z Ruska a verí, že koniec dominancie amerického dolára je už za rohom. Ako dôvod uviedol rastúcu silu čínskeho jüanu a jeho rastúce využívanie v globálnom obchode.

Andrej Kostin je generálnym riaditeľom VTB, ktorá je druhou najväčšou bankou v Rusku, čo znamená, že všetko, čo povie, má veľkú hodnotu. Jasne tiež povedal, že Čína preberá úlohu globálnej hospodárskej mocnosti a odsúva Spojené štáty americké.

Čína odstráni menové obmedzenia

Kostin dodal, že nedávne kroky Európskej únie a USA týkajúce sa zmrazenia finančných prostriedkov prinútia mnohé krajiny, aby svoje platby uhrádzali bez použitia USD a eura.

Tým sa vytvorí nárazník, ktorý by mohla využiť Čína a jej mena čínsky jüan. Dodal tiež, že Čína plánuje zrušiť menové obmedzenia.

Kostin povedal, že teraz už aj Čína chápe, že cesta k tomu, aby sa stala hospodárskou veľmocou č. 1, spočíva v zmene jej postoja ku konverzii jüanu. V súčasnosti je jüan nekonvertibilnou menou, čo bráni jeho používaniu v globálnom obchode.

Kostin sa vyjadril aj k tomu, že zo strany Číny bolo riskantné držať väčšinu svojich rezerv investovaných v amerických dlhopisoch.

Ak sa pozrieme späť, americký dolár je preferovanou menou pre globálny obchod od začiatku 20. storočia. Predtým rovnakú úlohu zastávala libra šterlingov, čo nám napovedá, že zmena je nevyhnutná.

Podľa banky JPMorgan sú znaky de-dolarizácie v globálnej ekonomike čoraz zreteľnejšie. Okrem toho úlohu amerického dolára ako stabilnej rezervnej meny podkopávajú aj problémy Spojených štátov so zvyšovaním dlhového stropu každých niekoľko rokov.

Zatiaľ sa zdá, že všetko visí na rozhodnutí Číny urobiť z jüanu konvertibilnú menu. Ak sa tak stane, otvoria sa dvere do novej éry, v ktorej sa všetko zmení.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top