Aktualizované 25 januára, 2023 o 12:09 pm

Libra stratila 11 v roku 2022 Jeden z najhorších rokov od brexitu

Veľká Británia plánuje predať rekordný objem štátnych dlhopisov

Rok 2022 bol pre britskú libru turbulentný a pre nasledujúci rok (2023) existuje len málo dôkazov, že bude lepší. Existuje viacero náznakov, že hospodársky pokles v Spojenom kráľovstve sa bude len stupňovať. To vyvoláva obavy, že súčasné oživenie GBP voči USD nemusí byť udržateľné.

Preto je väčšina účastníkov trhu pochmúrna, pokiaľ ide o vyhliadky na posilnenie GBP voči USD, resp. iným menám.

Počas septembra sa libra nachádzala na svojich minimách, ale dostala malý impulz v dôsledku oslabenia dolára a zmeny vlády v Spojenom kráľovstve. Napriek všetkým týmto udalostiam, ktoré hrali v prospech libry šterlingov (GBP), však aktuálne za celý rok stále klesla približne o 11 %.

Obmedzený priestor na rast v roku 2023

Na budúci rok je len veľmi malá šanca, že britská libra predvedie voči americkému doláru alebo iným hlavným menám nejakú výraznejšiu rally.

Podobne aj politika Bank of England je síce jastrabia, ale v porovnaní so svojimi kolegami začína vyzerať oveľa viac holubičia. Situáciu stupňuje skutočnosť, že hospodárstvo Spojeného kráľovstva klesá bez ohľadu na to, ako sa naň pozeráme. Rozpočtový deficit britskej vlády rastie a inflácia je už dvojciferná.

V dôsledku toho životná úroveň v Spojenom kráľovstve zaznamenala jeden z najvýraznejších poklesov v histórii. To viedlo k nižším výdavkom spotrebiteľov a väčším nepokojom v priemysle – Takým, aké občania Spojeného kráľovstva nezažili už veľmi, veľmi dlho. Bližší pohľad na trh s bývaním ukazuje, že aj ten smeruje k prudkej korekcii v roku 2023.

Podľa odborníka Spojené kráľovstvo speje k hospodárskej recesii v dôsledku kombinácie sprísňovania podmienok zo strany Bank of England a vysokej inflácie. To všetko znamená, že v roku 2023 budeme svedkami ďalšieho poklesu kurzu libry šterlingov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top