Malajzijský rast HDP v 3. štvrťroku bol silný

Malajzijský rast HDP v 3. štvrťroku bol silný

Podľa najnovších oficiálnych údajov vzrástol HDP Malajzie v 3. štvrťroku 2023 medziročne o 3,3 %. Podľa skupiny UOB čísla rastu HDP počas 3. štvrťroka poukazujú na silu malajzijskej ekonomiky.

Počas 2. štvrťroka 2023 dosiahol rast HDP Malajzie 2,9 %, zatiaľ čo v 3. štvrťroku bol rast ešte vyšší. Okrem toho boli údaje za 3. štvrťrok aj vyššie ako prognózy, čo naznačuje, že tempo rastu bolo oveľa vyššie, ako sa pôvodne očakávalo.

Malajzia zaznamenala prebytok na účte vo výške 9,1 mld.

Ak sa pozrieme v kontexte sezónne očistených čísel, reálny rast HDP bol na medzikvartálnej báze približne 2,6 %. V skutočnosti bol rast v tomto štvrťroku jedným z najväčších, ak sa pozrieme na posledných 5 štvrťrokov.

To naznačuje, že hospodárske oživenie je udržateľné aj napriek rastúcim problémom. Okrem toho akomodačná politika malajzijskej centrálnej banky tiež pomáha ekonomike dosahovať rastové ciele.

Celkovo bol rast počas 3. štvrťroka 2023 ťahaný najmä vyšším domácim dopytom v kombinácii s operáciami na doplnenie zásob. Okrem toho sa v 3. štvrťroku zlepšili aj rôzne hospodárske odvetvia, ako napríklad stavebníctvo, poľnohospodárstvo a služby.

Zdravý rast v týchto oblastiach v skutočnosti umožnil malajzijskej ekonomike kompenzovať pomalší rast v ťažobnom a výrobnom sektore.

Ak sa pozrieme na vonkajší sektor Malajzie, ten zostal slabý, ale stále to nestačilo na to, aby krajina nezaznamenala prebytok bežného účtu. Krajine sa zatiaľ podarilo vykázať prebytok vo výške 9,1 mld. myr, čo predstavuje 2 % HDP.

V tejto situácii sa analytici UOB domnievajú, že rast HDP Malajzie v roku 2023 bude približne 4 %. To je aj v súlade s cieľom rastu, ktorý si stanovilo ministerstvo financií krajiny.

V roku 2024 sa analytici domnievajú, že tempo rastu bude vyššie a dosiahne 4,6 %. Naopak, ministerstvo financií stanovilo na rok 2024 odhad približne 4 až 5 %.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top