Maloobchodné tržby sa v januári 2023 zvýšili

HSBC - Sila amerického dolára bude tentoraz konzistentná

Podľa najnovších údajov o maloobchodných tržbách v USA sa v januári zvýšili spotrebiteľské výdavky o 3 %. Celkovo dosiahla konečná hodnota v mesiaci január 697 miliárd USD, čo hovorí o dostatočnom priestore pre pokračovanie politiky Fedu.

Počas decembra maloobchodné tržby klesli o 1,1 % a za január trh očakával hodnotu 1,8 %. Skutočná hodnota 3 % však bola pre účastníkov trhu aj ekonómov prekvapením.

Dostatočný priestor na to, aby Fed mohol vykonávať svoju politiku

To naznačuje, že napriek vysokej inflácii v krajine ľudia stále míňajú peniaze. Okrem toho to dáva väčší priestor aj Fedu, aby mohol pokračovať vo vykonávaní svojej súčasnej politiky. Konečný výsledok celého tohto scenára bude negatívny pre akcie, ale pozitívny pre americký dolár.

Ak sa vrátime k údajom o maloobchodných tržbách, sektor bez automobilov zaznamenal nárast o 2,3 %. Podľa analytikov sa očakával nárast len o 0,8 %, čo hovorí o tom, že január bol oveľa lepší, než v čo ostatní dúfali!

Celkovo bolo obdobie od novembra 2022 do januára 2023 o 6,1 % vyššie ako rovnaké obdobie približne pred rokom. A ak porovnáme aktuálne údaje s decembrom 2022, nárast predstavoval 2,3 %.

Podobne aj údaje o maloobchodných tržbách v porovnaní s minulým rokom ukazujú, že zatiaľ došlo k nárastu o 3,9 %!

Po zverejnení maloobchodných tržieb v USA americký dolár posilnil a k dolárovému indexu pridal 0,65 %. Trh teda celkovo prijal údaje o maloobchodných tržbách ako pozitívne a na devízovom trhu nakupoval americký dolár voči ostatným menám a komoditám.

V čase písania tohto článku sa dolárový index obchodoval v blízkosti úrovne 103,93 a v najbližšom období bol býčí. Podobne pozitívne sa po zverejnení hospodárskych údajov vyvíjal aj XAU/USD a dokonca aj menové páry.

Podľa nášho názoru údaje o maloobchodných tržbách ďalej zlepšili už aj tak býčí sentiment zo zverejnenia indexu spotrebiteľských cien pred niekoľkými dňami.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top