Miera nezamestnanosti v Austrálii v januári vzrástla

Austrálske maloobchodné tržby vo 4. štvrťroku 2023 vzrástli o 0,3 %

Konečne sme sa dočkali údajov o austrálskom trhu práce, ktoré odhalili alarmujúci nárast miery nezamestnanosti. Podľa analytikov tento nárast miery nezamestnanosti súvisí so sezónnymi výkyvmi a hospodárskymi prekážkami v Austrálii.

Celkový počet ľudí, ktorí sú v Austrálii zamestnaní, sa znížil o 11 500. V dôsledku toho bolo v januári zamestnaných len 13,7 milióna ľudí. Ekonómovia naopak očakávali, že v austrálskej ekonomike pribudne 20 000 nových pracovných miest.

3,7 % miera nezamestnanosti v Austrálii

Podľa údajov ABS (Austrálsky štatistický úrad ) je aktuálna miera nezamestnanosti v Austrálii 3,7 %. Pritom ešte minulý mesiac (december) bola miera nezamestnanosti len 3,5 %!

To znamená, že v januári došlo k nárastu o 0,2 %. Ak sa pozrieme na predchádzajúce údaje ABS, súčasná miera nezamestnanosti bola naposledy zaznamenaná len v júni.

Táto správa o trhu práce prichádza v čase, keď austrálsku ekonomiku trápi vysoká inflácia a postupné zvyšovanie sadzieb.

Podľa RBA mali oba tieto faktory schopnosť spôsobiť v blízkej budúcnosti problémy na trhu práce. Okrem toho centrálna banka tiež naznačila, ako sa šance na mäkké pristátie zmenšujú. RBA teda teoreticky už vedela, že na austrálskom trhu práce by sa niečo také mohlo stať.

Podľa odborníkov súčasný trh práce v Austrálii znížil priestor na uplatnenie politiky RBA. V dôsledku toho austrálsky dolár (AUD) po zverejnení hospodárskych výsledkov klesol o 0,5 %.

Odborníci sa zväčša domnievajú, že miera zamestnanosti sa po silnom raste v roku 2022 ešte viac ochladí. A hoci sme za január zaznamenali nárast miery nezamestnanosti, jej súčasná úroveň je na 50-ročnom minime.

Okrem toho sa zamestnaní ľudia v Austrálii v druhej polovici roka 2022 nachádzali na rekordných číslach. Podľa ABS zvýšenie miery nezamestnanosti súvisí so sezónnym vývojom v krajine & je teda dočasné.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top