Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:42 pm

Mpc Haskel naznačuje ďalšie zvyšovanie sadzieb zo strany BoE

Bank of England oznamuje revíziu politiky úrokových sadzieb

Jonathan Haskel, ktorý je členom Výboru pre menovú politiku (MPC), nedávno hovoril o tom, že Bank of England možno bude musieť opäť zvýšiť úrokové sadzby, aby bojovala proti inflácii.

Podľa Jonathana Haskela musí BoE zaviesť viacnásobné zvýšenie sadzieb, aby znížila infláciu zo súčasnej úrovne 4,5 %.

Zároveň dodal, že je dôležité nebrať riziko inflácie na ľahkú váhu, a to znamená, že nemôžeme vylúčiť ďalšie zvyšovanie sadzieb zo strany centrálnej banky. Podľa jeho názoru sú súčasné hospodárske podmienky v Spojenom kráľovstve zložité, ale nie sú také zložité ako zakotvená inflácia.

Inflácia predstavuje pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva veľkú hrozbu

Podľa MPC sú riziká spojené so zakotvenou infláciou oveľa horšie, ako sa zdá na prvý pohľad.

Ekonómovia sa domnievajú, že Bank of England na budúci týždeň pravdepodobne zvýši úrokovú sadzbu na približne 4,75 %. Okrem toho sa niektorí odborníci na trh domnievajú, že úrokové sadzby do konca roka 2023 pravdepodobne dosiahnu 5,5 %. Úroveň inflácie v Spojenom kráľovstve je totiž stále rekordne vysoká a vplýva na širokú verejnosť.

Predtým sa Hask vyjadril práve takto a hovoril o dôležitosti práce na riešení problému inflácie. Ak sa pozrieme na infláciu spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve, rýchlosť jej poklesu bola počas apríla nižšia, než sa očakávalo.

A zdá sa, že aj BoE si plne uvedomuje problémy vyplývajúce z inflácie. Aj preto Haskelová uviedla, že pretrvávanie a dynamiku inflácie veľmi pozorne sleduje.

Na základe prognóz ekonómov a komentárov MPC sa zdá, že žiadne zníženie sadzieb zo strany BoE nehrozí. Aspoň tak to vyzerá na rok 2023, ale o budúcom roku nemôžeme nič povedať, keďže je ešte príliš skoro na to, aby sme mohli robiť nejaké závery.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top