Na austrálskom trhu práce pribudlo vo februári 64600 pracovných miest

Usdcad dosiahnuť 134s región na býčie hybnosti Scotiabank

Nedávne údaje ukazujú, že tempo rastu na austrálskom trhu práce bolo vyššie, než sa očakávalo. Vďaka tomu klesol počet nezamestnaných na 50-ročné minimum.

Odborníci sa domnievajú, že rekordný počet ľudí sa vrátil do pracovného procesu po prestávke alebo po zmene pracovnej pozície.

Celkovo pribudlo v austrálskej ekonomike 64 600 nových pracovných miest, pričom trh očakával len 48 500 pracovných miest. Nebolo by teda nesprávne povedať, že austrálsky trh práce je veľmi silný a nevykazuje žiadne známky slabosti.

Miera nezamestnanosti v Austrálii je 5,8 %

Po silnejších než očakávaných výsledkoch dosiahla miera účasti na austrálskom trhu práce 66,6 %. Podobne aj miera nezamestnanosti klesla o 0,3 bodu a dosiahla 5,8 %.

Ak sa pozrieme do minulosti, miera nezamestnanosti dosiahla najnižšiu hodnotu za niekoľko desaťročí. V skutočnosti bola takáto úroveň naposledy zaznamenaná len pred takmer 50 rokmi.

Nedávny nárast zamestnanosti v Austrálii prichádza v čase, keď sa trh práce zmenšuje už dva mesiace po sebe. Zdá sa, že dôvodom boli ľudia, ktorí si brali dlhšie prestávky alebo menili zamestnanie.

Po návrate ľudí do zamestnania sa miera nezamestnanosti opäť znížila. Podľa vedúceho ABS veľa ľudí čakalo s nástupom do novej práce a teraz sa väčšina z nich od februára vracia do práce.

Táto náhla sila na austrálskom trhu práce má však aj odvrátenú stranu… S najväčšou pravdepodobnosťou bude vyvíjať tlak na infláciu, a tým nútiť Reserve Bank of Australia (RBA) k zavedeniu nového zvýšenia sadzieb.

Po zverejnení miery zamestnanosti austrálsky dolár (AUD) vzrástol o 0,4 %, keďže teraz existuje ešte väčšia šanca na zvýšenie sadzieb.

Zatiaľ jedinou dobrou správou o austrálskej ekonomike je silný trh práce. V opačnom prípade existuje niekoľko výziev, ako napríklad vysoké úrokové sadzby a inflácia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top