Nás blokuje Facebook od kúpy spoločnosti pre virtuálnu realitu

Americká obchodná komisia zablokovala pokus Facebooku o kúpu spoločnosti na VR známej ako Within Unlimited. Uvedená spoločnosť sa zaoberala tvorbou obsahu pre zariadenia a náhlavné súpravy VR.

FTC požiadala o vydanie súdneho príkazu (dočasného), aby sa spoločnosti zabránilo v kúpe výrobcu obsahu VR. Spoločnosť je už teraz obrovskou globálnou technologickou spoločnosťou, ktorá vlastní rôzne aplikácie, ako napríklad WhatsApp, Instagram, Facebook a Messenger.

Podľa FTC je tento pokus kampaňou spoločnosti na ovládnutie odvetvia VR. Po akvizícii spoločnosti Oculus v roku 2014 spoločnosť intenzívne investuje do VR a metavízie.

Kúpna cena spoločnosti VR nebola zverejnená

V roku 2021 spoločnosť Meta súhlasila s kúpou spoločnosti VR, ale nezverejnila kúpnu cenu. Začiatkom roka podala FTC proti Facebooku protimonopolnú žalobu.

Podľa spoločnosti Meta Platforms nezdieľajú rovnaké názory a analýzy ako FTC. Domnievajú sa, že prípad FTC nie je založený na dôkazoch, ale prinajlepšom na špekuláciách a ideológii. Spoločnosť uviedla, že jej akvizícia firmy VR neovplyvní konkurencieschopnosť a rast v odvetví VR.

V skutočnosti sa domnievajú, že toto prevzatie bude dobré pre vývojárov, ľudí a celý priestor VR. Ak hovoríme o inováciách, niet sporu o tom, že vstup veľkej spoločnosti, akou je FB, do priestoru VR prinesie veľa inovácií.

No niet pochýb ani o tom, že sa tým obmedzí konkurencia na trhu VR, keďže väčšinu podielu budú mať platformy Meta.

Sťažnosť FTC sa týka toho, že Meta Platforms chcú ovládnuť virtuálnu realitu, ktorá je stále novou súčasťou internetu.

Podľa odhadov sa príjmy z odvetvia VR môžu v roku 2024 zvýšiť z 5 miliárd USD až na 12 miliárd USD.

Scroll to Top