Nedostatok bývania v Nemecku je podľa spoločnosti Zia na 20-ročnom maxime

Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri najnižšiu úroveň

Podľa novej správy Nemeckého zväzu nehnuteľností (ZIA) je v Nemecku nedostatok bytov. V skutočnosti je nedostatok bytových zariadení na 20-ročnom maxime. Okrem toho sa očakáva, že aj všetky nové stavebné projekty rezidenčného charakteru budú prechádzať ďalším poklesom.

Celkovo je v Nemecku obrovský rozdiel medzi ponukou a dopytom po zariadeniach na bývanie. Ak hovoríme o číslach, v najbližších rokoch sa očakáva rozdiel približne 700 000 (0,7 milióna) budov.

To znamená, že už aj tak znepokojujúci nedostatok bytov v Nemecku sa v najbližších rokoch ešte zhorší. A aby toho nebolo málo, výrazne sa spomalilo aj tempo novej výstavby v krajine.

Podľa správy je jadrom problému s bývaním v Nemecku nárast nákladov na financovanie. A všetci vieme, že finančné náklady priamo súvisia s úrokovými sadzbami v Nemecku.

V súčasnosti sa úroková sadzba v Nemecku pohybuje okolo 2,19 %, čo ľuďom a spoločnostiam sťažuje získavanie peňazí alebo úverov. Okrem toho rastú aj ceny stavebných materiálov, čo tiež spôsobuje pokles novej výstavby.

Ešte minulý rok stavebný priemysel v Nemecku na tento problém upozorňoval. A teraz sa zdá, že tento problém hľadí nemeckým občanom priamo do očí.

V roku 202 bol celkový počet novo dokončených bytov 28 000 a na tento rok sa očakáva počet okolo 245 000.

Podľa nemeckého ministra pre bývanie sa v roku 2023 nepodarí splniť vládny cieľ novej výstavby. Predtým sa cieľ nedosiahol ani v roku 2003, čo hovorí o tom, že problém je tu opäť po dvoch desaťročiach.

Podľa odborníkov sa v poslednom čase zhoršila aj súčasná nálada v nemeckom stavebníctve. A jediným východiskom z tejto situácie je zníženie úrokových sadzieb v Nemecku alebo ponuka dotácií na stavebné materiály.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top